Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Daha önce evrenin mükemmel, insanın mükemmel olduğu üzerine bir tasarımcı argümanı kurulmuştu. Ancak mükemmel bir şeyin olmadığını artık biliyoruz. ?

İnançlı bireyler, bu anlamda bakış açılarını nasıl yenilediler, bizim mükemmel tanımımız bile mükemmel olmayn beynin ürünü. Düşüncleri nasıl etkilendi

2
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
2 Cevap

Mükemmelden ne anlaşıldığına bağlı. Kelime Türkçe'ye geçerken kullanım yerine göre kusursuzluğu da ifade eden bir anlama kaymış. Bu da tarafların birbirini anlaması konusunda sıkıntı yaratıyor. Tanrı'nın yarattıklarının "mükemmel" olduğunu savunan birisine "Tanrı'nın yarattıklarının kusuru yok mu yani?" diye sorarsanız "Yo, ben onu kastetmedim. Elbette kusuru var" mealinde sözlerini düzeltecektir. Arapçada kusursuzluğu ifade eden kelime ise "subhan". Bu kelime yalnız Tanrı için kullanıldığı için İslam özelinde hiçbir teist Tanrı dışında herhangi bir varlığın kusursuz olduğunu savunamaz. Bununla birlikte mükemmellikten kasıt mükemmel olduğu ileri sürülen varlığın tekamül seviyesinin sonuna erişmiş, olgunlaşmış ve hayatta kalmayı sürdürülebilir hale getirmiş olması, noksanları içermekle birlikte bir bütün halinde varlığını sürdürebilir olmasıdır.

Teşekkür
Paylaş
2

Furkan'a tamamen katılıyorum. ek olarak şunları söyleyeyim. dinler belli bir ahlaki sistem etrafında çalışıyor gibi gözükse de iş kişileri incelemeye geldiğinde her şey çok karmaşıklaşır. kimse dinin ahlaki sistemini gerçekten anlamış gerçekten uygulamış değildir. çünkü dinler bize gerçek isteklerini anlatabilecek dataya veya temizliğe veya insan ırkı ile uyuma sahip olan şeyler değillerdir. müthiş derecede yorumlanmaya eğip bükmeye açık şeylerdir. bu sebeple gelen geçen kendi görüşü etrafından fazla düşünmeden istediğini söyleyip ona inanabiliyor. ona kendini inandırabiliyor. ne kadar argüman sunarsan sun gerçekten her şey teorilerine uyuyor. şu zaman için biz ne kadar mükemmel değiliz desek bi o kadar din mensubu insan gelip hayır biz mükemmeliz bak tanrı bana bu kitapta şunları dedi vs der, kimi din mensubu ise tabii ki de mükemmel değiliz tanrının bu konuda çeliştiği bir konu yok zaten vs der.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yaşamın olduğu yerde umut da vardır.”
Stephen Hawking
Geri Bildirim Gönder