Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Dağlar dünyanın yörüngesinden sapmasına engel olma gibi bir özelliği var mıdır?

Dağların küremize olan etkisini anlatabilir misiniz dünyanın dönüşünde veya yörüngesinde ilerlerken her hangi bir sorun olur muydu dağlar olmasaydı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Dağların dünyanın ne kendi etrafındaki dönüşüne, ne de güneş etrafındaki yörüngesine bir etkisi yoktur. Dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüşü kendi kütlesi ve hem kendisinin hem de güneşim manyetik alanlarının etkileşiminden kaynaklanmaktadır. Güneş etrafındaki dönüşü ile güneşin kütlesi ve dünyanın kütlesi arasında kurulan matematiksel denklem olan "Newton'un evrensel çekim yasası" ile kuramsallaştırılmaktadır. Sonuç olarak dağların bulunduğu dünyanın dış kabuğu diğer kısımlarına nazaran daha az bir kütleye sahiptir.

Dağların dünyamıza en büyük etkisi iklimle alakalıdır. Canlıların dünya üzerine yayılımını da kısıtladığından evrimsel etkisi olduğunu da söyleyebiliriz.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Explainer: Earth — layer by layer Dünyanın tabakaları
  2. What are the layers of the Earth? Dünyanın tabakaları
  3. Gravity and Orbits Yer çekimi ve yörüngeler
  4. Newton's Law of Universal Gravitation Newton'un evrensel çekim yasası
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Öldürmenin kötü olduğunu göstermek için neden öldüren insanları öldürüyoruz?”
Holly Near
Geri Bildirim Gönder