Puan Ver
1
Puan Ver

Coğrafi izolasyon, serçe ve solucan gibi canlılara etki etmemiş midir? Bu canlılar dünyanın her yerinde neden aynı görünüme sahiptir?

Farklı coğrafyalarda gördüğüm tür çeşitliliğinde, coğrafi izolasyonun rolünü görüyorum. Fakat serçe ve solucanlar dünyanın her yerinde aynı görünüme sahip. Evrim geçirdikten sonra bu kadar geniş coğrafyaya dağılmış olamazlar. Olsalar, geldikleri coğrafyanın etkisiyle farklılaşmaları gerekmez miydi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

mrb arkadaşım, Bir canlının ne yönde evrim geçirdiğini kavrayabilmemiz için bir kaç önemli faktörün yanında çevre  izolasyonundan daha  ziyade çevre şartlarını iyi tahlil etmemiz gerekir. Çünkü evrimi yönlendiren en büyük faktörlerden biri çevredir. Öncelikle gözlemlediğin canlıları daha ayrıntılı bir şekilde belirtmen bu soruyu cevaplandırmak için önemli örneğin hangi solucan yassı mı? yuvarlak mı? halkalı mı? 

Aynı zamanda bir canlının evrim geçirdiğini sadece dış görünüşüne bakarak anlaşılacağını , hatta çoğu zaman dış görünüşün yani morfolojisinin yeterli bir veri olacağını, düşünmüyorum bu tarz yapay sınıflandırmayı Aristo yapmıştır. Modern biyoloji bize çok daha bilimsel ve kesin sonuçlar vermektedir. Dış görünüş ufak bir ipucu niteliğindedir.

Sözünü ettiğin coğrafi koşullar yine sözünü ettiğin canlılar için dış görünüşlerinde değil de farklı bir biyolojik sisteminde etkili olmuş olabilir. Biliyorsun seçilimin aklı yoktur bilinçli ilerlemez yani 'farklı coğrafyada yaşayan aynı tür canlıların kesinlikle morfolojileri farklıdır' diye  bir kural yoktur ama eğilim dış görünüşlerinin farklı olacağı yönündedir.

Yine de sorunu  daha tatmin edici bir şekilde  cevaplanması için gezdiğin ,sözünü ettiğin coğrafyanın özellikleri aynı zamanda o coğrafyanın jeolojik geçmişi bilinmesi daha net ve kesin cevap verilmesinde fayda sağlayacaktır. Bir de sözünü ettiğin canlıların sistematiği yani tam olarak ne oldukları nı da bilmek gerekir diye düşünüyorum

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yeni bir bilimsel gerçek, karşıtlarını ikna edip onların ışığı görmesini sağlamakla bir zafer kazanmaz. Daha ziyade, bu karşıtlar nihayetinde ölürler ve yeni nesiller, gerçeklere alışık olarak büyür.”
Max Planck
Geri Bildirim Gönder