Sorulara Dön
2
Evrim & Abiyogenez

Cinsel ilişkinin evrimi nasıl olmuştur? Neden zevk alırız? Cinsel haz sayesinde mi türler çoğalmayı başarmıştır?

Türlerin çoğalıp artmasının asıl nedeni cinsel haz mı yoksa bütün türlerde -insanlar da dahil- iç güdüsel midir?

1
Anonim 2
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Cinsel ilişkinin haz verici bir etkinlik oluşunu, insanın evriminin milyonlarca yıllık tarihini göz önüne alarak değerlendirmek gerekir.

Günümüz çağdaş dünyasında insanoğlu beslenme, barınma, doğal düşmanlarla ve iklim şartları ile mücadele, görece uzun ve sağlıklı bir hayat gibi temel yaşamsal ihtiyaçlarını karşılama sorununu büyük oranda çözmüştür. Geçmişte insan, bu doğal gereksinimlerini karşılayabilmiş değildi. Avcı toplayıcıydık. Yiyecek bulmak için avlanmak ya da geniş alanları tarayarak yiyecek toplamak zorundaydık. Bu nedenle yerleşik bir hayatımız yoktu. Yani bizi doğal düşmanlardan ve iklim şartlarından koruyacak bir evimiz, yuvamız da yoktu. Bu şartlarda hayatta kalmak her şekilde zordu. Hayat bu kadar zor iken üreme çabasında bulunmak zaten yüksek miktarda enerji sarf ettiren bir etkinlik olduğu ve güvenli bir ortam da gerektirdiği için kolay değildi. Diyelim ki bir kadın ve erkek cinsel ilişkiye girdiler ve kadın hamile kaldı. Hamilelik kadın için oldukça zorlu bir süreçtir. Rahimde büyüyen bebek kadının hem günlük faaliyetlerini etkiler hem de vücut enerjisinin önemli bir kısmını talep eder. Ayrıca özellikle hamileliğin son dönemlerinde kadın birçok açıdan sınırlıdır ve korunmaya ihtiyaç duyar. Diyelim ki bu süreç de atlatıldı ve bebek dünyaya geldi. Uzunca bir süre o bebeğe yoğun bakım yapılması, besin sağlanması gerekir. Tüm bu süreçler, yetişkin bir bireyin bile hayatta kalmakta zorlandığı bir ortamda oldukça zorlayıcı ve risklidir.

İşte cinsel haz, yetişkin bireylerin üremesi ve yeni nesiller dünyaya getirmesi için ortaya çıkmış bir teşvik ve ödül sistemidir. Bu tip bir haz söz konusu olmasaydı insanlar ancak çok bilinçli ve mantıksal çıkarsamalar ve istekler ile ürerdi. Kendi hayatlarını, bireysel varlıklarını korumak ve güvence altına alma eğilimi ile ancak ve ancak çok bol besin varlığı ve korunma şartları altında üremeyi isterlerdi. Ki bu eğilim bugün bile geçerli. Günümüz insanı da, ancak belirli hayati yeterliliklere sahip ise çocuk sahibi olma kararı alıyor. Hatta kişisel yaşam deneyimlerine kavuşmadan bir aile kurmayı ve çocuk yapmayı da tercih etmiyor. Daha basit söylemle, önce kendi hayatını doya doya yaşamak, ondan sonra enerjisini ve zamanını eşine ve çocuğuna ayırmak istiyor. Ancak cinselliğin verdiği hazzı da sürekli istiyor. İşte bu bir teşviktir. Bir birey, başka bir bireyle sadece haz için sevişir ise o sevişme kişinin bir aile kurma ve üreme ile ilgili fikrini ya da yaklaşımını etkileyebilir. Hatta sadece haz için icra edilen bir sevişmeden hamilelik de ortaya çıkabilir ve o iki kişi bir aile kurmaya karar verebilir. Tüm bu haz odaklı cinsellik, insanı ve tüm eşeyli üreyen bireyleri, üremeye teşvik etmektedir.

Kabul Edilen Cevap
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın