Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Çin odası testi yapay zeka algımızı çürütür mü?
Günümüzde Turing Testi, yapay zeka değerlendirmesinde kırılma noktası olarak kabul edilmektedir. Bir makinenin Turing Testini geçmesinin "düşünen makine" olması için yeterli olduğu görüşlerine karşıt olarak, John Searle bu argümanı ortaya atmıştır.
312 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Sefa Can Demir
Sefa Can Demir Front-End Developer

Soruya felsefi açıdan değil mantıksal olarak yaklaşacağım. Ve cevabım kendi çıkarımlarım üzerine olacak. Düşünme eylemini felsefi açıdan ele aldığımızda cevabım evet olabilir ancak mantıken cevabım hayır. Öyleyse bu mantığa nasıl ulaştığıma göz atalım.

Yapay zeka belirli şart koşulları (if statements) ile oluşturulmaz. Deneyde cevapların sembolleri bir düzine karta bölüştürülmüş ve bu kartları doğru sırayla eşleştirecek bir kılavuz var. Buda bize bir algoritmanın olduğunu ve önceden olasılıkların hesaplanıp verilerin ona göre verildiğini gösteriyor. Bu yöntem yani olasılıkları olabildiğince önceden hesaplayıp bunu algoritmik olarak bilgisayara anlatan sistemler yapay zekanın ilk dönemlerinde geliştirilen bir yöntemdir (ki sanırım deney bu yöntem üzerine düşünülüp tasarlanmış). Günümüzde bir yapay zeka bir algoritmanın dışına çıkabildiği gibi elde ettiği verileri analiz ederek bu veriler üzerinden kendi senaryolarını ve kendi sonuçlarını oluşturabilmekte.

Evet yine de bir algoritmaya ihtiyaç duydukları doğru. Ancak bu algoritma onlara neyi, nasıl, nerede ve ne zaman yapması gerektiğini noktasına kadar anlatan bir algoritma değil. Biz yazılımcıların yaptığı iş aslında temelde bu. Karar verme, düşünme yeteneği olmayan bilgisiz tamamen işlem gücünden başka hiç bir yetiye sahip olmayan makinelere (Bilgisayarlar) neyi, ne zaman, nasıl ve ne şekilde yapması gerektiğini noktasına kadar anlatırız.

Bu Reklamı Kapat

Öyle ki daha önce duymuşsunuzdur, her hangi bir compile edilebilen dilde bir yazılım geliştirdiğiniz de unuttuğunuz en ufak bir noktalama işareti dahi ( Örn: Noktalı virgül ';' ) yazılımın işlevini görememesine hatta çalışamamasına neden olacaktır. Örnek üzerinden ilerleyip sebebini anlatayım. Noktalı virgül genelde bir çok programlama dilinde satır sonu belirleyicisi olarak kullanılır. Yani her hangi bir komut, fonksiyon vb. işlem sonlanıp başka bir işleme geçileceğinde noktalı virgül kullanılır. Böylelikle işlemci o satırdaki işlemin bitirip diğer işleme devam eder. Ancak bu unutulduğunda işlemci işlemi sonlandırmadan diğer işleme geçmeye çalışır veya o işlemi diğer işlem ile ilişkili sanıp bağdaştırmaya çalışır ki bu da bize hata olarak döner. (Huh! Aslında bu olay anlattığımdan daha komplekstir ki bilgi sahibi kişiler ne anlatmış bu diye gülebilirler. Ancak daha basit anlatmanın yolunu bulamadım :) )

Anlatmaya çalıştığım şey bir noktalı virgülü dahi unuttuğumuzda bilgisayarların ne demek istediğimizi anlayamayacağı idi. Bir bilgisayar kodun tamamını analiz edip "Aaa! tamam tamam burada noktalı virgül olacakmış unutmuş neyse ben ekleyeyim şuraya" diye tepki veremez :)

Dolayısıyla deneyin bu mantık üzerinden yola çıkılıp tasarlandığını düşünmekteyim. Eğer öyleyse deney sadece bu mantık üzerinden geliştirilmiş yapay zekaları yalanlayabilir. Olasılıkları olabildiğince hesaplayıp bir bilgisayara algoritmik olarak anlatıldığı bir yapay zekanın, makine veya insan olduğunu anlamayabilirsiniz. Ancak bu deneyde bahsedildiği üzere makinenin düşündüğü anlamına gelmez. Çünkü olaylar karşısında ne yapması gerektiğine kendi değil önceden hesaplanmış veriler karar verir. Makine sadece gelen veriyi algoritma doğrultusunda cevap ile eşleştirip sonucu bastırır. Bu başta belirttiğim olaydır yani şart koşulları (Eğer böyle ise, böyle olacak. Eğer buysa, bu olacak. vb.) ile senaryolar oluşturmaktır.

Bu Reklamı Kapat

Anlatmak istediğimi az çok anladıysanız sorunun cevabının neden hayır olduğunu öğrenmişsinizdir. Çünkü yapay zeka artık belirli şart koşullarını yerine getiren senaryolar dizisi ile ilermiyor. Yapay zeka günümüzde de algoritmalar üzerinden geliştirilse de bu algoritmalar az önce belirttiğimiz algoritmalar gibi değil. Çünkü algoritmalar artık senaryoyu makineye ürettiriyor. Belirli bir veriyi benzer verileri analiz ederek olabilecek en yakın ve en mantıklı sonucu döndürüyor.

Size ufak bir yapay zeka çalışmasından örnek vereyim. Bir bilgisayara (Yapay zeka) veri gönderdiğiniz hayal edin. Bu veri bir elmanın fotoğrafı olsun. Yapay zeka internetteki benzer fotoğraf veya resimleri tarayarak bir yol haritası oluşturur. Bu harita üzerinden ilerleyip fotoğrafların ve resimlerin yer aldığı web sayfalarını veya dökümanları ziyaret ederek o sayfalarda benzer fotoğraf veya resimlerde kullanılan alt etiketlerini (Html özniteliğidir.) ve de o sayfalarda en çok tekrar eden kelimeleri ve kaç kere tekrarlandıklarını veri dizileri olarak ele alır. Ele aldığı bu iki diziyi karşılaştırarak benzer veya aynı kelimeleri son bir diziye aktarır. Aktardığı son dizideki en çok kullanılan kelimeyi ise ekrana basar. Bastığı kelime ise tahmin edebileceğiniz üzere Elma'dır :) Böylelikle yapay zeka o fotoğrafın bir elma olduğunu bilir.

Ufak bir yapay zeka çalışması dedim çünkü bu yöntem bilgisayara veriyi tam olarak nasıl analiz etmesi gerektiğini söylemekte. Fark edeceğiniz gibi daha önceden bir elma fotoğrafı veya resmi tanımlayıp ona benziyorsa ise elma sonucu bastırılmıyor. Bunun yerine elde ettiği veriyi nasıl analiz etmesi gerektiği söyleniyor. Belki bu örnek verdiğim "hayır" cevabına tatmin edici bir örnek değildi.

Öyleyse şöyle bahsedeyim, günümüzde Yapay Zekalar artık veriyi nasıl analiz etmesi gerektiğini söylememize dahi ihtiyaç duymuyor, kendi kendine verileri analiz etme yöntemleri geliştiriyorlar. Hatta daha da ileriye giden üst düzey bir kaç çalışma gösteriyor ki artık analiz edecekleri verinin türünü dahi kendi kendine anlayabilen yapay zekalar var. Sanırım bu yüzden onlara düşünebilen makineler diyebiliriz :)

Elimden geldiğinice basite indirgemeye kafa karıştıracak terimler kullanmamaya ve olayın özünü anlatmaya çalıştığımdan bu uzun cevap sizi tatmin etmemiş olabilir. Bu nedenle kaynak bölümüne daha bilimsel yazıları içeren bağlantılar bırakıyorum. Düşünme eyleminin beynimizin daha önceden edindiği bir çok veriyi analiz ederek gerçekleştiğini "düşünecek" olursanız bu cevaba daha ılımlı bakabilirsiniz :)


Bu Reklamı Kapat266 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Searchenterpriseai. (04 August 2019). Alındığı Tarih: 04 August 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Academia . (04 August 2019). Alındığı Tarih: 04 August 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. Yazar Yok. Yumpu. (04 August 2019). Alındığı Tarih: 04 August 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  4. Yazar Yok. Google Ai. (04 August 2019). Alındığı Tarih: 04 August 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et