Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

çok hücreli olan bütün hayvanların üremesi için başka birey gereklimi?

Tüm cok hücreli hayvanlar (balıklar,amfibiler,tavuklarda dahil) üremesi için karşı cinsiyetten birine ihtiyacı varmıdır? örneğin bir balığı tek başına akvaryuma koysak üreyebilirmi? İç döllenmede olsa dış döllenmede olsa hayvanların hepsi eşeyli üremek zorundadır değilmi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Biraz uç bir cevap vermek gerekirse Amerika'da dişi bir testere balığının (Pristis pectinata) döllenmemiş yumurtalarının bir sebepten dolayı gelişmeye başlaması görülmüştür.

Bir de Parteogenez gibi bir gerçek var. Parteogenez döllenmesiz üremedir. Yani döllenmemiş bir dişi üreme hücresinin gelişip yeni bireyleri oluşturmasıdır. Hayvanlar aleminde erkeği olmayan birçok tür vardır ve bu türler soylarının devamını parteogenezle sağlarlar. Bunlara örnek olarak New Mexico Kamçı Kuyruklu Kertenkelesi (Cnemidophorus neomexicanus) sadece dişilerden oluşan bir popülasyona sahiptir.Bal arılarında ( familya: Apidae) ise erkek bireyler vardır ancak Parteogenez yine de uygulanır. Kraliçe arının n kromozomlu üreme hücreleri döllenmeden gelişerek n kromozomlu erkek bireyleri oluşturur. Eğer yumurtalar erkek bir arı tarafından döllenirse yavrular 2n kromozomlu ve dişi olur. Dişi yavrulardan biri arı sütüyle beslenirse gelişimi kraliçe arı olacak şekilde ilerler.

Bildiğim kadarıyla karıncalar ve bir bit türü de parteogenez yapıyordu

Ayrıca Komodo Ejderi dişileri ise (Varanus komodoensis) zorlu koşullarda erkek üreme hücresi üretebilir ve döllenmeyi tek başlarına sağlayabilirler.Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. nature.com Testere balığı haberi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Seçilmiş kişi dediğiniz, oy kullanmak için kayıt olan `'ın içinden oy atan @'ın içinden Q'inin oyunu alan bir kişiden ibarettir.”
Dan Bennett
Geri Bildirim Gönder