Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ng Near
Üye
0

Büyük kütleli maddeler küçük kütleli maddeleri çekiyorsa neden hava molekülleri vs havada duruyor?

Mesela gaz molekülleri, toz partikülleri vs niye yukarda ? yer çekiminden dolayı dünyanın merkezine doğru hareket etmeleri gerekmiyor mu? Sonuçta gaz molekülü de olsa ikisinin arasındaki kütle farkı muazzam büyük olduğu için ve büyük kütleli cisimler küçük kütleli cisimleri kendilerine doğru çektiği için aşağı doğru çekmesi lazım. Kraktrsınır500ypn
259 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Bilgesu Şahin
Bilgesu Şahin
3,483 UP
Kimya Mühendisi

Çok detaylı bir konu aslında, maddeler ve moleküller arası kuvvetler, enerji seviyeleri, yerçekimi etkisi (ki bir kuvvet olarak değerlendirile bilinir.) moleküllerin birbiri ile etkileşime girme kararlılıkları etkilidir. Mıknatısda bir maddedir çekim özelliği olan; bu özelliği Tek başına kütle farkına indirgemek yanıltabilir gibi düşünüyorum. Kaynak ; Kütle ve enerji denklikleri kitabı, Kimya 1-Fizik 1; Molekül ve madde özellikleri, ve internet sitesi[1]

Kaynaklar

 1. bilimsitemiz.tr.gg. 404 Not Found. Alındığı Tarih: 27 Ağustos 2022. Alındığı Yer: bilimsitemiz.tr.gg | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Sadık Berk Evren
Genç bir astronomi meraklısı, bilim araştırmacısı

Aradaki kütle farkının büyümesi, çekimi arttırır gibi bir kural yok. Newton'un teorisine göre iki cisim arasındaki kütleçekimi, cisimlerin kütleleri ve evrensel sabitin çarpımının aradaki mesafenin karesine oranı ile bulunur. Dolayısıyla, cisimlerin kütleleri arttıkça birbirlerine uygulayacakları çekim kuvveti de artacaktır.

Zaten bu yüzden daha kütleli olan cisim, daha ağırdır. Yani daha yer çekimi tarafından daha çok çekilir. Hava molekülleri bu yüzden etrafta uçuşabilirken bir giysi dolabı yerinde sabit kalır.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. tua.gov.tr. Kütle Çekimi Nedir? - Türkiye Uzay Ajansı. Alındığı Tarih: 27 Ağustos 2022. Alındığı Yer: tua.gov.tr | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close