Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
4
Puan Ver

Bu videoda metafizik diye adlandırılan , kağıdın suda kendiliğinden katlanıp geri açılmasının bilimsel açıklaması nedir acaba?

Eminim çok basit bir açıklaması vardır ama internette herhangi bir bilgi bulamadım bu konu hakkında.

1
Teşekkür (4)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bilimsel konularda Türkçe kaynak bulmanız çok zor fakat İngilizce araştırınca karşıma sadece bu konu hakkında yazılan 10 sayfalık makaleler bile çıktı. Şimdi, bakalım bunun sebebi metafiziksel varlıklar ve tılsımlı kağıtlar mı?

Dediğiniz gibi çok basit bir cevabı var aslında. Kağıt, resimden de görebileceğiniz üzere selüloz fiberlerinden oluşur ve aralarında boşluklar bulunmaktadır.

Kağıt kenarının mikroskop altındaki görüntüsü
Kağıt kenarının mikroskop altındaki görüntüsü
Reddit

Kağıdın sadece bir yüzü suyla temas ettiği zaman bu selüloz fiberleri suyu emer ve selüloz fiberleri genişler. Bu durum da kağıdın sadece bir yüzünün uzamasına sebep olur. Sadece bir yüzü uzayan kağıt da bu sebeple kıvrılmaya başlar. Ancak videodaki kağıtlar hem açılıyor hem kapanıyor. Acaba bunu mu metafiziksel varlıklar yapıyor?

Tabii ki hayır. Kıvrıldığı için suyla teması kesilen selüloz fiberleri zamanla kurumaya başlar ve bu durum kağıdın tekrar açılmasına sebep olur. Hatta zamanla kağıt tam tersi tarafa bile kıvrılmaya başlayabilir.

Zaten videonun beğenileri kapalı, aynı zamanda yorumları da kapalı. Kendileri de farkında halkı nasıl kandırdıklarının ama ne yapalım. Her zaman böyle insanlarla karşılaşacağız.

Daha da detaylı araştırmak isterseniz sadece bu konu hakkında yazılan makaleleri kaynaklarıma ekliyorum.

190 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
4

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hepimiz yıldız tozuyuz!”
Carl Sagan