Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Egemen Sak
Egemen Sak
41K UP
Üye
5

Bizlerin (canlıların) bir evren olma ihtimali var mı?

Bu soru çok cahilce mi bilmiyorum. Sözelci olduğum için bu konularda biraz yetersizim. Ancak uzun bir süredir aklımı kurcalayan bir sorudur bu. Yani bizlerin mikro canlılar için bir galaksi olma ihtimali veya bizim, galaksinin bir atomu, hücresi yahut herhangi bir parçası olma ihtimalimiz yokmu? Bununla ilgili fikir, tez varsayım var mı
703 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Hüseyin Katırcı
Mimarım, proje ve uygulama denetçisiyim

Merhabalar. İnanın bende tamda sizin gibi düşünüyorum. Bir atomdaki elektron ve nötronlar arasındaki mesafeyi atomun büyüklüğüne oranladığımızda, aynı oranı uzaklığı gezegenler arasında görebiliyoruz. Bu bence bu şekilde sonsuza kadar devam ediyor.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
179K UP
Bilim ve felsefe okuru

Evren eğer içindekilerle bir bütün ise ve aslında evrende parça-bütün ilişkisi yokken bunu yani parça bütün ilişkisini biz kavramsal ve düşünsel anlamda oluşturuyor isek; bu durumda evrende bilincimizin ortaya çıkabilmesi için evrenin bilinçli olması (veya evrene bir bilinçin hakim olması) gerekiyor olabilir. Çünkü evrenin lokal bir yerinde ortaya çıkacak bilinçin ortaya çıkması eğer evren bir bütünlük içindeyse evrenin tamamında bir bilincin varlığını zorunlu kılabilir. Çünkü evren kendinde olmayan bir niteliği böyle bir durumda ortaya çıkaramıyor olabilecektir. Diğer yandan aynı şey canlılık için de geçerli olarak düşünülebilecektir. Yani evren canlı olmadan canlılığı ortaya çıkaramıyor olabilir. Kendisi bu niteliğe sahip olmadan canlılık niteliğini de ortaya çıkaramıyor olabilir. Evrenin içinde ortaya çıkıp evrene bakan bir bilinç demek evrenin kendi farkındalığı demek olabilir. Evren sonuçta bilinci ve bilinçli gözlemcileri kendi bünyesinden çıkarıyor sonuçta. Evrenin kendisinde hiç bilinç olmasa bilinci hiç bir şekilde ortaya çıkaramayabilirdi ve aynı şey canlılık içinde geçerli olabilirdi.

149 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close