Sorulara Dön
-1
Felsefe

Biz canlılar ve 83 milyar ışık yılı genişliğindeki evren, tanrının beyninin sinir hücrelerinden birisi olabilir miyiz?

Bizler ve bilinen bilinmeyen kainatın tamamı aslında tanrının herhangi bir zamanda herhangi bir şekilde ivmelendiği esnada bir sinir ucundan diğer sinir ucuna seyahat etmekte olan bir tanecik olabilir miyiz

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Varoluşa ve fizik evrene kendi yüklediğimiz anlam üzerinden bakmayı seviyoruz. Çünkü kendimizi üstün, en akıllı varlıklar olarak görüyoruz. Pek de öyle değil aslında.

Bağırsakta yaşayan bir bakteri için, içinde bulunduğu alan sonsuz bir boşluktur. Onun için 10cm de sonsuz olarak değerlendirilebilir. O da diyebilir ki, ben de belki de çok yüce bir tanrının parçasıyım. Ama bunun cevabını asla anlayamaz. Oluşturduğu bütünü algılama kapasitesinden uzaktır. Biz de uzayı sonsuza yakın bir boşluk olarak algılıyoruz, ancak bütünde ne olduğu ile ilgili bir fikrimiz yok. Varlığımız o kadar anlamsız ufak değersiz ki, neden burada olabileceğimiz konusunda bir çıkarım yapmakta zorlanıyoruz. Bir mitekondri ya da başka organel için de hücre bir evren. O da sadece şartlara uyum sağlayarak yapması gerekeni yapacak algı düzeyinde. Ama bütünde, büyük resimde biyolojik enerji üreteci olarak görev yapıyor. Evrimsel olarak yüksek yapılı canlılığa geçişte en önemli rollerden birine sahip. Ama bunu bilmeye yaklaşamaz bile. Bizler de büyük resmi görmeye uzağız, aslında neyin parçası olduğumuzu bilmiyoruz, kendi gözlemlerimize de (ki evren için bir anlamı neredeyse yok) oldukça güveniyoruz. Biz bütün ışık dalga boyunun 10milyarda birini algılayabilen (geri kalan bütün ışık tayfına körüz), evrenin yüzde 5'inden haberi olabilen (geri kalan kısım klasik gözlemlenebilir madde değil), bir organizmayız.

Varoluşa baktığımızda, yapısal bir örüntü bütünlüğü var ve her zemin, bir üst yapıyı oluşturacak biçimde iç içe geçmiş. Bizlerin de başka bir üst yapıyı oluşturuyor olmamız oldukça muhtemel, aynı bakteri gibi bunu imkansız görüyor olabiliriz. Bizim tanrı tanımımızdaki sorunlar nedeniyle bir noktada bakteri algısının yanında bizim algı seviyemiz tamrısal denilebilir. Ama biz tamrı değiliz. Belki de bizim parçası olduğumuz bütün bize göre tamrı, ama aslında kendi algı düzeyinde o da başka bir bütünü oluşturuyor ve bizden ultra üstün olmasına rağmen o da tamrı değil. O da kendi üst bütünlüğünü tamrı zannediyor.

Böyle konularda kesin, net, mutlak konuşmak hata olur. Kesinlikle öyle değildir, kesinlikle öyledir gibi yargılar la bakan bir zihniyet zaten ilgilenmemeli böyle konularla. Biz sadece üzerine düşünebilir, elimizdeki veriler üzerinden öngörüde bulunabiliriz. Bulunmalıyız da ama arka planda biliyoruz ki net sonuca gitmek çok çok zor.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın