Sorulara Dön
0
Sosyal Bilimler

Biyoloji’nin resim sanatıyla da ilişkisi olduğunu duydum. Öyleyse biyolojiyle ilgilenen ressamlar ve varsa eserleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Biyoloji ve resim sanatının diğer bir ilişkisi de bulunan fosillerin bilinen anatomik özelliklerinden yola çıkarak ressamların çizdiği resimlerdir.

Bu sayede pek çok dinozor, trilobit, tiktaalik gibi canlıların dış görünüşü gerçeğe yakın bir biçimde canlandırılabilmektedir.

İşte örnekler

https://images.app.goo.gl/eq71hUNrFVef9GTF6

https://images.app.goo.gl/eQnFo6DpeELvW1AM9

Ressamlar olmasaydı bu canladırmalar olmazdı

0
Teşekkür
Paylaş
0

Resim eğitiminin önemli kısımlarından birisi de anatomi eğitimidir zira bir sanatçının bir canlı figürünü doğru bir şekilde çizebilmesi için o canlının anatomik özelliklerini- bilhassa kemik, kas ve doku yapısını- çok iyi bilmesi gerekir. Modern sanatta biçimin bozulmaya başlamasıyla birlikte anatomi bilmenin önemi görece azalsa da rönesans, barok, romantik dönem ve hiperrealizm gibi akımlarda sanatçının anatomi bilgisi büyük önem taşır. Şu an dahi canlı bir model üzerinden yapılan anatomik çizimler resim tekniğini kavramak için büyük önem taşır. Canlı model kullanımı Rönesans ve Antik Yunan'daki atölyelerde de sıkça kullanılan bir öğretim yöntemiydi.

Anatomi konusunda özel merakı olan ressamlardan biri kuşkusuz Leonardo da Vinci'dir. Bütün büyük Rönesans sanatçılarının harika anatomi bilgileri olsa da da Vinci'nin bilimsel kaygılarla çizdiği çizimler kendisini tüm çağdaşlarının önüne koyar. Kas dokularını, deriyi, kemikleri ve hatta iç organları çok detaylı bir şekilde,kusursuza yakın doğrulukta resmetmiştir. Çıraklığından beri anatomiye merakı olan da Vinci dahiyane gözlem yeteneği ve yasak olmasında rağmen gizlice kadavraları açıp incelemesi sayesinde seneler sonra dahi tıp derslerinde kullanılabilecek kalitede anatomik çizimler yapmıştır. Kadavraları sadece sanatsal kaygılarla değil bilimsel merakla da incelemiş ve insan vücudunun nasıl çalıştığını çözmeye uğraşmıştır.. Uçmaya takıntılı olduğu için sadece insan anatomisi değil kuş anatomisinde de çok ilginç çalışmaları bulunur. Bunun dışında at, köpek, ayı, kedi gibi hayvanlarla ilgili eskizleri de bulunur.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın