Puan Ver
-3
Puan Ver

Bitkiler evrim geçirir mi?

2
Anonim .. -3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Elbette geçirir. Evrimin hareket veya bilinçle herhangi bir ilgisi yok; evrim bir popülasyonunun gen ve özellik dağılımı bakımından nesiller içinde değişmesi demektir. Dolayısıyla bitkiler de canlı popülasyonlarına sahip olduğu için evrimleşmektedirler. Bitkiler haricinde prokaryotlar, mantarlar, protistalar gibi diğer canlılar da evrimleşmektedir.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Nature Bitki evrimine dair Nature makalelerinin bir arşivi.

Her canlı ve her tür evrim geçirmeye mecbur ve mahkumdur. Değişmeyen tek şey değişmedir. Mutasyonlar ( Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona sahip bir organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonlar, genel olarak germ hattı mutasyonları ve somatik mutasyonlar olmak üzere ikiye ayrılır.)ve modifikasyonlar(Modifikasyon, canlılarda çevrenin etkisiyle meydana gelen ve kalıtsal olmayan özelliklerdir. Çevre koşulları (ısı, sıcaklık, besin) bazı genlerin çalışmasını değiştirebilir. Bundan dolayı ortam koşulları eski haline dönünce canlıda eski haline döner veya oluşan karakter oğul döllere aktarılmaz.) gibi pek çok faktörde bunlara sebep olmaktadır. İyi günler dilerim efendim...

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Mutasyon Islahatı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren’i bizim olmasını istediğimiz şekliyle değil de, gerçekten olduğu gibi anlayabilmek, bilgeliğin ilk adımıdır.”
Bertrand Russell
Geri Bildirim Gönder