Puan Ver
0
Puan Ver

Birbiri ardına bağlanmış nöron ağları nasıl oluyor da üstün bir bilinci meydana getiriyor?

Sonuçta bu ağlar elektrikle etkileşimdeler.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Öncelikle, bilincin nasıl oluştuğuna dair net bir sonuç, konsensus kararı vs bulunmamakta.

Netleşmiş ve anlaşılmış bir olgu değildir.

Olası gerçekleşme sisteminin, nöron etkileşim kapasitesinin (kompleksliğinin) inanılmaz fazla olmasının ürettiği bir üst sonuç olması.

Bir nöron, diğer 10bin ya da 15bin nöronla etkileşim içindedir. Bu, toplamda kavranılamaz boyutta bir etkileşim yoğunluğuna tekabül etmektedir. Bu nedenle, nöronların, dış uyaranlara ve iç referanslara göre ortak etkileşimi, kendileri dışında bir üst sonucu doğruyor olabilir.

Tek hücreliden, çok hücreli yapılara geçişte de aynı mantık vardır. Tek hücrelilerin bir arada bulunmaktan elde ettikleri avantaj o kadar fazla olmuştur ki, her birey, kendi yaşamından vazgeçip, avantaj sağlayan bütün için yaşamaya geçtiğinde, kendilerinden bağımsız bir üst sonuca gitmişlerdir, çok hücreli yapılara.

Ortak bilinç dediğimiz olgu da, bu işleyişin biyolojik olmayan kısmıyla alakalıdır. 100 maymun deneyinde, sanki sinir sistemi-beyinler birbirine doğrudan olmayan bir yolla bağlıymış gibi davranmaktadırlar.

Bilinç nasıl oluşuyorsa, ortak bilinç de bunun bir üst sonucu gibi görünmekte. Ancak net, kanıtlanmış, otörlerin ortak bir karara vardığı bir neden, bulgu henüz yok malesef.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ne yazık ki, kemiklerin aksine, davranışlar fosilleşmemektedir.”
Richard Leakey
Geri Bildirim Gönder