Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bir tartışmanın “önemli” ve “verimli” gibi olumlu sıfatlarla nitelendirilebilmesinde tartışılacak konunun herhangi bir rolü var mıdır?

255 görüntülenme
Bir tartışmanın “önemli” ve “verimli” gibi olumlu sıfatlarla nitelendirilebilmesinde tartışılacak konunun herhangi bir rolü var mıdır?
Bir tartışmanın “önemli” ve “verimli” gibi olumlu sıfatlarla nitelendirilebilmesinde tartışılacak konunun herhangi bir rolü var mıdır?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Tartışmanın önemi tartışan taraflara, verimi de tartışan tarafların argümantasyon seviyesine bağlıdır. Örneğin ben evrim karşıtları ile sıklıkla tartışıyorum. Kendi tecrübelerime dayanarak cevap vereceğim. Günümüzde evrimsel biyolojinin kapsamı göz önünde bulundurulunca evrimi tartışmak mantıklı ve bilimsel düşünmesi gelişmiş kişilerden oluşan bir toplulukta tarafından çok önemsiz olarak görülür ama tartışan taraflardan biri bu konuyu bilmeyen, tam anlamamış, temel seviyede hataları olan birisi ise konu kişiler bakımından önemli hale gelir. Görüldüğü üzere konu aynı olsa da kişiler kapsamında önem seviyesi değişebiliyor. Bu durumda önem, konudan bağımsızdır kişilere bağlıdır.

Tartışmanın verimi ise karşı tarafın öğrenme isteğine ve mantıksal seviyesine bağlıdır. Eğer ki tartışan taraflar birbirini dinler, dalga geçmez, mantıksal analizi iyi yapar ise olumlu olacaktır ama karşı tarafı dinlemeyen, dalga geçen, inancı yüzünden kanının son damlasına kadar inatçı olan ve ayak direten, sadece haklı çıkmak için tartışan, bütün verileri görmezden gelen, mantık safsataları yapan, anlaşmazlık hiyerarşisinde alt basamaklardan yukarıya çıkamayan olan biri ile tartışmak yani argümantasyon seviyesi yerlerde olan bir tartışma yapmak verimsiz olacaktır. Konu ne olursa olsun, argümantasyon ve mantıksal seviyesi yüksek bir tartışma yaparsanız tartışmanızın verimli geçtiğini söyleyebiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

185 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close