Sorulara Dön
1
Felsefe

Bir tarafta mükemmel bir tek-tanrı diğer tarafta kusurlu çok tanrıları düşünürsek hangi tanrı konsepti ateistik eleştirilerden daha az etkilenir?

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Vermeye çalışacağım cevap tam olarak sorunuza cevap teşkil edecek mi bilemiyorum ama genel olarak ateizm söz konusu olunca gözden kaçan bir husus var ve bence sorunuz bu gözden kaçan nokta ile ilgili:

Ateistler, genel olarak "bir yaratıcı yok" diyorlar ya... İnançlı insanlar da ateistlerin bu iddialarına karşı yaratıcının varlığına dair argümanlar sunuyorlar. İşte hata burada başlıyor. İnançlı insanların bu yaklaşımı yanlış. Bir ateiste sorulması gereken soru şu: Sen bir yaratıcının var olmadığını nereden biliyorsun?

Ama bu "tanrının var olmadığını ispatla" şeklinde yöneltilen talep ile aynı şey değil, olmamalı. Çünkü bu talep yanlış ve hatta saçma. Çünkü yokluk iddiası, ispat gerektirmez. Ateistler, tanrının yokluğunu ispatlamak zorunda değiller. Aksine inançlı kişiler ya da inanç sistemleri, yaratıcının varlığı konusunda insanlığı ikna etmek zorunda. Ama buna karşılık da bir ateist, tanrının yokluğundan nasıl emin olabilir?

Hemen her yerde yapıldığı gibi, kelime oyunları ile yaratıcının varlığını ya da yokluğunu göstermeye çalışmıyorum, söylemek istediğim şey şu: Aslında ateizm, inanç sistemlerinin ve bunların mensubu olan kişilerin, bir yaratıcının var olduğu iddiasına karşı ortaya çıkmış bir pozisyon. Yani bir gün birileri çıkıp "bir yaratıcı var" demeseydi, ateizm diye bir şey hiç var olmayacaktı. Çünkü doğada yaratıcı yok, yaratıcı inancı, inanç sistemleri, dinler vs. yok. Bunlar bir noktadan sonra ortaya çıktı. İşte aslında ateizm de o noktada ortaya çıktı. Buna göre ateizm aslında, bir yaratıcının var olduğu iddialarını ikna edici bulmama halidir. Ve bu görüşte olabilmek için birilerinin, bir yaratıcının var olduğunu iddia etmesi gerekir.

Gelelim sorunuzun cevabına: Bence ister tek tanrılı, ister çok tanrılı tanrılardan bahsedin, ateizm zaten sizin -inanç sistemlerinin ve inançlı insanların- tanrının varlığı hakkındaki iddianızı ikna edici bulmamaktır. Ateizm, siz, bir tanrının varlığını iddia etmediğiniz sürece size bir argüman, iddia sunmaz. Buna gerek yoktur ki. Tek tanrılı ya da çok tanrılı olsun ateizmin tüm argümanları, sizin sunacağınız argümanlara karşılık "mecburen" ortaya çıkmıştır. Çünkü bir yaratıcının varlığını iddia eden hiç bir sistem tüm dünyayı ikna edememiştir. Ortada bir kanıt, ispat, ikna edici bir açıklama yoktur. Zaten bu nedenle buna "inanç" diyoruz. Eğer tanrının varlığından emin olunsa inanmaya gerek olmaz.

278 görüntülenme
7
Teşekkür (1)
Paylaş
7

Soru kökten hatalı.Ateizm ne çok tanrıyı kabul eder nede tek tanrıyı.Ateizm Tanrıyı yada tanrıları kabul etmez.Bu yüzden tek tanrı yada çok tanrı Ateizm için saçmadır.

Ateistler tanrıya inanmadıkları için "mükemmel bir tek-tanrı ve kusurlu çok tanrılar"onlar için hiçbir şey ifade etmez.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

evet etkilenmez diyemeyiz ateizm en kısa tanımıyla tanrı ve tanrıların inancına dair var olan yokluğudur ateizmde aynı zamanda her türlü dine ve metafizik ve ruhani şeylerde yoktur tabikki tanrılar ateizmin eleştiri alanına girmez son olarak. size yardım etmeye çalıştım hata varsa afediniz

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Muhammed ishak narin. (soru ve cevap, 2021). evrimagaci.org. Not: herhanği bir icerik sonucudaki bilği birikimi veya benzeri.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın