Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
-1
Puan Ver

Bir oda boşluğunu uzay boşluğu olarak düşünelim ve dünyamız da o oda boşluğunda havada dönen iki kutbu olan yani boşlukta havada duran bir aşağı...??

Kısmı bir de yukarı kısmı olan bir f. Topu olsun. Peki diyorum oda boşluğunda o topun alt kutbundan yani aşağı bakan kısmından bakıldığında ya da bir nesne o alt kutuptan boşluğa firlatildiginda uzay boşluğunun alt kısmını veya yukarı kutuptan firlatildiginda uzay boşluğunun üst kısmını mı görüyoruz?

1
70
Tetra Corporation
-1
327 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle uzayda alt veya üst gibi yön kavramları bulunmaz. Eğer uzayda hiç bir araç olmadan tek başınıza durabilseydiniz, baş aşağı durmak veya dik durmak gibi durumlarla karşılaşmazdınız. Çünkü nasıl durursanız durun normal durduğunuz hissi oluşurdu. Alt üst gibi kavramlar newton fizikli ve yerçekimli dünyamız için geçerlidir. Dünyanın neresinden çıkarsanız çıkın uzay boşluğuna çıkıyorsunuz ve uzayın altını veya üstünü görme gibi bir durumunuz yok. Sadece lokasyonunuz değişiyor. Kuzey kutbundan uzaya çıkan A kişisi ile güney kutbundan uzaya çıkan B kişisi arasında onbinlerce kilometre mesafe farkı olur. Ama buna uzayın alt tarafında veya uzayın üst tarafında gibi kelimeler kullanamazsınız. Gene aynı şekilde kuzey kutbunun üst tarafta olması algısı tamamen yanlıştır. Uzay boşluğunda güney kutbu da kuzey kutbu da ne alttadır ne de üstte. Yani kuzey kutbunda yaşayanlar dünyanın üstünde yaşıyor, güney kutbunda yaşayanlar dünyanın altında yaşıyor gibi bir cümle kuramazsınız. Sorduğun sorunun kendisinde bir takım mantık hataları mevcut. Bunları tamamen gidermek için uzayda yön kavramı hakkında araştırma yapmalısınız. Buna uygun olarak bir kaynak ekledim.

280 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Uzayda yön kavramı Uzayda yön kavramı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyolojiyle savaşamazsınız. Ancak orasından burasından kurallarını çekiştirebilirsiniz.”
David Brin