Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Bir kuvvet çiftinin etki-tepki kuvveti oluşturabilmesi için ikisinin de aynı kuvvet grubunda olması şart mı ?

Bazı kaynaklarda duran cismin zemine uyguladığı etki ile zeminin cisme uyguladığı N kuvvetini farklı kuvvetler olduklari icin etki -tepki kabul etmiyor bazı kaynaklar kabul ediyor Doğrusu nedir?
11,338 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Playboy Penguin
Playboy Penguin
1,400 UP
Fizik bölümü öğrencisiyim

Etki-Tepki kuvveti farklı cisimlere etki eder, etki-tepki kuvveti aynı cisim üzerine etki edemez. Yani G ve N Etki tepki değildir. Bir cisim ve bir zemin hayal edelim N dediğimiz şey zemin tarafından cisme uygulanan kuvvettir G dediğimiz ise yerçekimi tarafından cisme uygulanan kuvvettir ve bunların bileşkesi alınabilir, bileşkesi alındığından dolayı ve aynı cisme uygulandığından G ve N etki-tepki kuvveti diyemeyiz. Peki bu hayal ettiğimiz olayın etki-tepki kuvvetini nasıl açıklarız, şimdi elma ve dünyayı düşünelim elma ve dünya kütleçekim nedeniyle birbirlerini kendi merkezlerine çekecektir yani dünya elmayı kendi merkezine elma da dünyayı kendi merkezine çekecektir şöyle ki Dünyanın kütlesi M olsun Elmanın ise m olsun F1=(G.M.m)/R^2 ve F2=(G.m.M)/R^2 olacaktır dolayısıyla F1 ve F2 kuvvetlerinin büyüklükleri birbirine eşit olacaktır(büyüklükleri**) ve F1= -F2 olacaktır. (dünyanın elmayı çekmesinin ters kuvveti elmayı itmesi değil elmanın da dünyayı çekmesi de denebilir) F1: Dünya tarafından elmaya ve F2: Elma tarafından dünyaya kuvvet uygulandığı için bileşkesi de alınamadığından F1 ve F2 etki tepki diyebiliriz. Tamam olabildiğince anlaşılabilir yazmaya çalıştım ama yukarıda son yazdığım örnek biraz kafa karıştırıcı olabilir, şöyle bitirmem gerekirse başta da yazdığım gibi kısaca--> Etki-Tepki kuvveti farklı cisimlere etki eder, etki-tepki kuvveti aynı cisme etki edemez. Yani G ve N Etki tepki değildir.

Umarım yardımcı olmuştur. :)

Tüm Reklamları Kapat

1,066 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close