Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bır kurbağanın atılan deri hücresinden elde edilen nukleus kullanılarak yeni bit canlı elde edileblirmi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kurbağalarla yapılan çalışmalarda; bir yumurtanın çekirdeğini çıkardıktan sonra, farklılaşmanın çeşitli aşamalarındaki hücrelerin çekirdeklerini alıp çekirdeği olmayan yumurta hücresine aktararak somatik hücre çekirdeğinin gelişim kapasitesi test edilmiştir. Gelişimin blastula evresinden alınan çekirdek aktarıldığında tam ve normal bir erginin gelişmesi mümkün olmuştur. Gastrula ve daha ileri evrelerden alınan çekirdekler aktarıldığında sadece kısmi gelişme gerçekleşmiştir.

Gurdon adlı araştırmacı; Xenopus (kurbağa)’da epitel hücrelerinden alınan çekirdeğin, çekirdeği çıkarılmış yumurtaya aktarıldığında ergin bir kurbağanın gelişmesini sağlamıştır.

Kaynakta verilmiş olan Figür 2 de bulunan Flow chart'ı incelemenizi tavsiye ederim.

Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Labome
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir politikacı bir sonraki seçimi, bir devlet lideri ise bir sonraki nesli düşünür.”
James Clarke
Geri Bildirim Gönder