Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

bir insan kendi kendisi ile çiftleşirse yine kendini mi ortaya çıkarır yoksa yepyeni bir insan mı ortaya çıkar ?

mesela çift cinsiyetli bir insanı klonlayıp bir klonu erkek diğer klonu kadın yapıp çiftleştmeleri sağlanırsa doğucak bebek yeni bir insan mı olur yoksa birnevi klonlama yöntemimi olur (bu deneyi tüm şartların istenilen şekilde olduğu ve başarı oranının %100 olduğu bir ortamda yapılmaktadır
734 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Enes Özdaş
Enes Özdaş
42K UP
10. Sınıf bilgisi

Üreme hücreleri bildiğiniz gibi mayoz bölünme ile oluşur. Mayoz bölünme ise tür içi çeşitlilik oluşturur.

Klonlama ise şöyle yapılır normal hücreden alınan DNA , çekirdeği çıkartılmış yumurta hücresine aktarılır. Daha sonra mitoz bölünmeler ile gelişir ve büyür. Daha detaylı bir açıklama için koyun Dolly'i inceleyebilirsiniz.

Yani cevap hayır

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Dolly. (12 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 12 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Musab O.
Musab O.
9K UP
Biyoloji Okuyor

Hayır. Pek sayılmaz. Vücutta mitoz ve mayoz bölünme gerçekleşirken mutasyonlar yaşanır. Bu mutasyonların sonucunda ise bazı gen dizileri değişir ve bu da doğal olarak farklılık yaratır. Bu söylediğim şey döllenme sırasındaki genetik çiftlenmeyi istisna tutarsa bile yine farklılığa yol açar çünkü zaten iki aynı insan çiftleşse bile zigotun sahip olacağı gen kombinasyonlarının farklı olma ihtimali çok yüksektir.

Sadece göz rengini belirleyen gen sayısı tam olarak bilinmese bile bir insandaki birden fazla genin göz rengine etki ettiği bilinmektedir. Durum böyle iken aynı insanın çocuğu bile -her ne kadar gözle görülür bir farklılık olmasa bile- o insandan farklı olur.

Tüm Reklamları Kapat

218 görüntülenme

Kaynaklar

 1. MedlinePlus Yazarları. Is Eye Color Determined By Genetics?. (11 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 11 Ocak 2022. Alındığı Yer: MedlinePlus | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close