Puan Ver
-1
Puan Ver

Bir atomun protein sayısı nasıl oluyor da maddenin tüm özelliklerini değiştiriyor?

Bir şeyin niceliğinin değişmesi nasıl olur da niteliğini değiştirebilir? Atomlar neye göre farklı maddelere dönüşüyorlar. Bir de aynı sorun bileşiklerde de var, c h n o yan yana gelip nasıl bu kadar çeşitli farklı özellikleri olan şeyleri oluşturabiliyorlar?

1
8k
Muhammed Akman
-1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Muhammed kardeşim öncelikle şunu söyleyeyim maddenin kimyasal özelliğini sadece iki şey değiştirir; proton ve elektron sayısı.

Fiziksel özelliğini ise ; proton,nötron,elektron sayısı değiştirir.  Yani niceliğini proton ve elektron sayısı, niteliğini ise hepsi değiştiriyor. 

Buna göre niceliği değiştiği zaman niteliği de değişir. Protonlar maddenin kimliğini belirlediği için protondaki en ufak değişimler kesinlikle tüm özellikleri etkileyecektir.

C H N O yan yana gelip farklı özellikleri oluşturabilmelerini anlaman için de türler arası etkileşimlere bakmanı öneriririm. Örneğin suyun 100 derecede kaynamasının temel sebebi hidrojen bağıdır. 

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. webders.net
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bütün bilimlerde hatalar, doğrulardan önce gelir ve hatanın sonradan ortaya çıkmasındansa, önden gitmesi daha iyidir.”
Hugh Walpole
Geri Bildirim Gönder