Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Bilim guvenilir midir benim kafam karisik. Sonraki bulus bir oncekni cokertiyor surekli. Ama teknoloji surekli bilimden ise yararlari alip ilerliyor?

Mesela fizik bir sonraki calismalar bir incekileri hep karanliga gonderiyor. Ayni sekilde finansta da boyle oluyor. Teknoloji ise yere saglam basiyor.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bilimin güvenilir oluşu çürütülebilmesinden gelir. Tarih boyunca olayları açıklamak için hipotezler öne sürmüşüzdür. Bu hipotezler zamanla evrilmiş ve olayları açıklama gücümüzü artırmıştır. Eski açıklamaların çürütülmesi, eleştirilmesi açıklamaları daha da güçlendirmiştir. Ve bilim her şeyin ötesinde işlevseldir. Örneğin bugün enzimlerin işlevlerini biliyoruz ve bu yapıların işlevlerini kullanarak ilaçlar üretiyoruz. Örneğin, antibiyotikler bakterilerin protein sentez mekanizmasını bozmaktadır ve her gün binlerce enfeksiyon hastasında bu ilaçlar kullanılmaktadır. Hatta şu anda bu yazısı internet üzerinden yazıp gönderme işlevimiz de bilimin açıkladığı elektron transferi ve birçok başka konuda bilimin keşfettiği, açıkladığı yöntemler kullanılmaktadır. Yani bilim işlemektedir. Bilim sayesinde açlık, yoksulluk, enfeksiyonlar, bebek ölümleri, salgınlar gibi insanlığın yüzyıllarıdır maruz kaldığı kötü durumlar çözülmektedir. Bir örnekte kızamıktır. Kızamık Dünyada on binlerce insanı öldürmüş bir salgındır ama kızamık aşısı bulununca kızamık WHO verilerine göre Dünyadan silinmiş bir hastalık haline gelmiştir. Kızamık aşısının bulunma yolculuğu etkiliyicidir araştırmanı öneririm.

249 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. antibiyotik antibiyotiklerin işleyişi

Bilim aslında bakarsan bir önceki düşünceyi tamamen karanlığa göndererek işlemiyor daha çok bir öncekini tamamen silmektense onun pürüzlerini temizliyor ve zamanla bir şey hakkındaki görüşümüz daha anlamlı bir hal alıyor.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çocuklarımızın eğitim hayatlarının ilk yıllarını konuşmayı ve yürümeyi öğretmekle geçiriyoruz. Geri kalanını ise çenelerini kapatmak ve oturmalarını sağlamakla… Bu işte bir terslik var.”
Neil deGrasse Tyson