Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Beynin görsel kodu ne gördüğümüz nasıl çözülüyor sinibilimsel olarak soruyorum yazılımsal olarak değil yani beyinden alınan eeg verileri nasıl anlamlandırılıyor neler yapılıyor?

Beynin görsel kodu ne gördüğümüz nasıl çözülüyor sinibilimsel olarak soruyorum yazılımsal olarak değil yani beyinden alınan eeg verileri nasıl anlamlandırılıyor neler yapılıyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Öncelikle görme duyumuz için bir eeg iletisinden çok sinirsel ileti ve nörotransmitterler ile gerçekleşen bir dizi olaya dayanır. Eeg dalgaları bunun bir sonucudur. yani elektriksel olarak değil biyokimyasal bir olaydır desek daha uygun olur. Görme için ilk şart ortamdaki cisimden gözümüze gelen bir ışık olmalı, ışık kornea , iris ve göz merceğinden geçerek retina tabakasındaki sarı nokta dediğimiz yere odaklanır. buradaki koni ve çomak hücrelerdeki ışık reseptörü ile ışık algılanıp, hemen konşuluğundaki optik sinir lifleri ile nötrotransmitterler vasıtası ile iletişime geçerek görüntüyü önce optik kiazma dediğimiz bölüme spnrasında ise optik traktus ve optik radyasyondan geçerek beynin oksipital lobuna iletir. oksipital lobun korteksinde beyin görüntüyü oluşturur. ve anlamlaştırır. yani Eeg dalgaları sebep değil bir sonuçtur. tabiki de teorikde uygun eeg dalgalarını bu yolaklara uygularsak beyindeki sinir hücreler de uygun nörotransmitterleri salgılatıp , sanal görüntüyü uyguladığımız kişiye gerçekmiş gibi hissettirebiliriz. ama şuanki sinirlim pratiğinde bu mümkün değil.

Optik yol
Optik yol


Teşekkür
Paylaş
5

Kaynaklar

  1. ders notları
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uzay yolculuğunu sıradanlaştıramayan bir tür, diğer hayvanlardan üstün olamaz.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder