Sorulara Dön
1
Sinirbilim & Nörobiyoloji

Beynin cinsiyeti olur mu?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sorunuzu kısa şekilde açıklamaya çalışacağım.

Okuduğum makalede ''Kadın Beyni'' ve ''Erkek Beyni'' karşılaştırmalarında bazı anatomik ve fizyolojik işleyiş farkları olduğundan bahsedilmekte.Örnek olarak anatomik yönden incelediğimizde kadın beyni erkek beynine oranla 10 kat daha fazla beyaz madde içermekte iken erkek beyni kadın beynine oranla 6,5 kat daha fazla gri madde içermektedir.Tıbbi bilgilere dayanarak beyin yapısında gri madde beyin loblarının(Frontal,Parietal,Oksipital,Temporal) korteks kısmını oluştururken(Korteks loblardaki sinir sisteminin genel hiyerarşik düzenleniminde en tepe nokta olarak kabul edilmektedir.Örnek olarak düşünme,karar verme ve karakterimizin büyük kısmını belirlemede etkili olan kısım Frontal lobumuzda bulunan Frontal Kortekstir.) beyaz madde dediğimiz kısım ise nöranlarımızın miyelinli aksonlarının oluşturduğu ve Korteks yapıları arasında iletişimi sağlayan nöral yollara verilen addır.Anatomik olarak baktığımızda beyaz maddenin kadın beyninde 2 hemisfer arasında karşılıklı olarak çok yoğun yerleştiğini görürüz.Bu durum erkek beyninde ise hemisferlerin herbirinin kendi içinde yoğun olarak yerleşimlidir.

Kadın beyni ve erkek beyni arasındaki ''Fizyolojik İşleyiş'' farkları ise kadın beyni daha çok ''Sezgi ve Empati'' odaklı çalışırken;erkek beyni daha çok ''Sebep ve Sonuç Etkisi'' odaklı çalışmaktadır.

Makalede de bahsedildiği üzere toplumlarım ''Sosyokültürel Özelliklerinin'' cinsiyetler üzerine yüklediği roller sonucu oluşan etkiler göz ardı edilebilir olarak değerlendirilebilir.Çünkü bu durum toplumdan topluma farklılık gösteren ve çocukluktan itibaren yetiştirmeye bağlı oluşan etkilerdir.

Her ne kadar bu kadar farklılıktan söz etsek de sonuç olarak baktığımızda bu sorunun cevabını çok güzel özetleyen bir cümle bulunmaktadır.

''Beyin,karaciğerden,kalpten veya böbreklerden daha fazla cinsiyete sahip değildir.''

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Lise Eliot. (2019). Neurosexism: The Myth That Men And Women Have Different Brains. Nature, sf: 1. doi: 10.articles/d41586-019-00677-x. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın