Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Beyin neden baştadır?

Soruyu açmak gerekirse: en önemli organımızın diğerlerinden bu denli uzakta evrimleşmesi nasıl bi avantaj sağlamıştır? Beyin de diğer organlar gibi gövdede yer almış olsaydı başa veya boyna alınan darbelerde hayatta kalma şansımız çok daha yüksek olurdu. Buna rağmen neden beyin kafamızda yer alır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Gövdemizde başımıza uygun herhangi bir yer yok. Evrim ile alakalı olmasada biraz Fizik bilgisi kullanıcak olursak küre şeklinin diğer şekillere göre daha dayanıklı olduğunu söyliyebiliriz. Örneğin aynı maddeden yapılma bir kare ve bir küre şekillerini düşünürsek küre şeklinin daha dayanıklı olduğunu söyliyebiliriz. Bu yüzden eklem yerlerimiz küre şeklindedir. Eklem yerlerimiz gibi kafatasımızın da küre şeklinde olmasının nedeni budur. Eğer beynimiz gövdemizde olsaydı hem kafatası denilen beyini darbelerden koruyan duvar olmazdı hem de gövdede yeni bir organ için uygun yer bulunamazdı. Aynı zamanda beynimizin başta olmasının başka bir sebebi de beynimizin başımızın ağırlığını arttırmasıdır. Yani eğer beyin olmasaydı kafamız daha az ağır olurdu ve bu bizim aleyhimize bir sonuç gösterirdi.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Söylediklerinin hiçbirine katılmıyorum. Ancak onları ifade etme özgürlüğünü hayatım pahasına savunurum.”
Evelyn Beatrice Hall
Geri Bildirim Gönder