Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Beyin durur mu? ölüm dışında beyin çalışmayı durdurur mu?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Hayır beyin ölümü dışında beyin her an faaliyet gösteren bir yapıdır.Nöronlar sürekli diğer nöronlarla etkileşim kurar.Bu etkileşim sonucunda ise bilinçli ve bilinçdışı hallerimizin tamamı meydana gelir.Beyin uykuda hatta komada dahi çalışmaktadır.Beynin durması daha doğru bir tabirle nöronların çalışmayı durdurması (nöronların ölmesi ki nöronlar ölmediği takdirde asla çalışmayı durdurmaz çünkü öyle bir aç kapa düğmeleri yoktur) beyin ölümüyle sonuçlanır. Ve bilindiği gibi beyin ölümü geri dönüşsüz bir süreçtir.Talamik ( talamusu oluşturan ) ve kortikal (korteksi oluşturan ) nöronlar çabuk dejenere olarak ölür.Ve kişiyi o kişi yapan hayat boyu anılarını her şeyi sonsuza dek siler.Ölen bu hücreleri ve molekküleri hiç bir teknoloji asla geri getiremez.Bu yüzden beyin ölümü geri dönüşsüz bir süreçtir.Onun dışında beyin ölüm anına dek hiçbir zaman çalışmayı durdurmaz her an çalışır.

Teşekkür
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatınızı harika bir şekilde harcamak istiyorsanız, sizden daha uzun süre yaşayacak bir şeyler yapın.”
William Jones
Geri Bildirim Gönder