Puan Ver
1
Puan Ver

Beyin durur mu? ölüm dışında beyin çalışmayı durdurur mu?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Hayır beyin ölümü dışında beyin her an faaliyet gösteren bir yapıdır.Nöronlar sürekli diğer nöronlarla etkileşim kurar.Bu etkileşim sonucunda ise bilinçli ve bilinçdışı hallerimizin tamamı meydana gelir.Beyin uykuda hatta komada dahi çalışmaktadır.Beynin durması daha doğru bir tabirle nöronların çalışmayı durdurması (nöronların ölmesi ki nöronlar ölmediği takdirde asla çalışmayı durdurmaz çünkü öyle bir aç kapa düğmeleri yoktur) beyin ölümüyle sonuçlanır. Ve bilindiği gibi beyin ölümü geri dönüşsüz bir süreçtir.Talamik ( talamusu oluşturan ) ve kortikal (korteksi oluşturan ) nöronlar çabuk dejenere olarak ölür.Ve kişiyi o kişi yapan hayat boyu anılarını her şeyi sonsuza dek siler.Ölen bu hücreleri ve molekküleri hiç bir teknoloji asla geri getiremez.Bu yüzden beyin ölümü geri dönüşsüz bir süreçtir.Onun dışında beyin ölüm anına dek hiçbir zaman çalışmayı durdurmaz her an çalışır.

Favorilerime Ekle
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tek bir hücre, belirli şartlar sağlandığında sadece birkaç yılda yetişkin bir insana dönüşebiliyorsa, tek bir hücrenin belirli diğer şartlar sağlandığında yüz milyonlarca yıl içinde insan türüne dönüşebileceğini anlamakta hiçbir güçlük olmamalıdır.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder