Puan Ver
0
Puan Ver

Baykuşlar nasıl kafalarını 270 derece çevirebiliyor? Evrimsel olarak açıklaması nedir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhaba,

Baykuşlar, kafatası ve boyunlarında farklı bir kemik ve damar sistemine sahip olmaları sebebiyle boyunlarını çevirirken kan akışı ve damarları zarar görmeden 270 derece kadar çevirebilirler. Bundan dolayı, oksijenli kanı beyinlerine taşıyış şekilleri de özelleşmiş durumdadır. 14 boyun kemiğinin bulunması(insanlarda 7 tane bulunur) esnek hareket kabiliyetine olanak sağlamasının yanında, büyük atardamarlarının boynun yan tarafında değil de omuriliğin hemen önünden, dönme merkezine yakın bir yerden geçer. Böylece daha az dönme ve gerilmeye maruz kalarak zarara uğramadan damarlar ve kan akışı sağlanmış oluyor.

Boyun kemikleri arasında ana atardamara daha geniş bir alan kalması, diğer kuşlara da özgü bir durum olan bu dönme hareketini baykuşlarda farklı kılar.

Bu evrimi geçirmeye ihtiyaç duyma nedenlerinden biri de gözlerinin kafatası çukurunda sabit kalması, avlanırken başlarını çevirme zorunluluğu doğurmuş olmasıdır.

Favorilerime Ekle
3

Kaynaklar

  1. BBC Konuyla ilgili detaylı içerik.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Aslen mühendis olacaktım. Ancak pratik gündelik yaşamı, sırf açgözlü bir maddi kazanç amacıyla daha da geliştirmek için yaratıcı zekamı harcama düşüncesi bana katlanılamaz geldi.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder