Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Başka galaksi kümelerinde ki yıldızlardan gelen ışık neden kesintisiz geliyor?

Evrenin genişlediğini galaksi kümelerinin birbirinden uzaklaştığını bu kümelerde ki yıldızlardan gelen ışığın tayfının kırmızıya kaymasıyla (doppler) açıklayabiliyoruz fakat ışığın parçacık yapısı sebebiyle bu yıldızlardan gelen fotonların evrenin genişlemesi nedeniyle bize kesik kesik gelmesi gerekmez mi? Nasıl oluyor da bahsi geçen yıldızlardan kesintisiz ışık alabiliyoruz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kesintisiz görmemizin sebebi kısaca makro evrene göre evrimleşmiş olmamız. Eğer mikro evrene göre evrimleşmiş olsaydık, ışığın paketçikler halinde kesikli kesikli geldiğini farkediyor olabilecektik. Ama durum öyle değil, bu paketçikler öyle sıklar ki sanki bir süreklilik varmış gibi düşünebiliyoruz. Böyle kabul etmemizde klasik fizik açısından bir sorun yok. Ama ultra hassas seviyede mesela yüksek enerji fiziği çalışıyorsanız bu paketçikler arasındaki gecikmeyi de kesikliliği de göz ardı edemezsiniz.

Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dedikodu, mazlumların uyuşturucusudur.”
Erica Jong
Geri Bildirim Gönder