Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Bakteriler neden bizi öldürmeye yada ele geçirmeye çalışıyorlar ve onlarda neden evrimleşmedi bizim gibi

Bakteriler falan neden bizi öldürmeye çalışıyorlar bakteriler neden evrimleşmedi

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bakteriler bizi ele geçirmeye veya öldürmeye çalışmıyorlar. Onlarda bizim gibi rızkının peşinde olan ve hayatlarını öyle veya böyle idame eden canlılar sadece. Bizim nasıl ki çimenler üzerinde yürüyorken çimenleri ezmek gibi bir amacımız yoksa, onların da bizi öldürmeye çalıştıklarını düşünmek, bizim çimenleri ezmek için yürüdüğümüzü düşünmek kadar saçma olacaktır.

Bakterilerin neden bizim gibi evrim geçirmediği sorusu ise evrimin, toplum tarafından medyanın da etkisiyle yanlış anlaşılmasının yol açtığı bir durum.

Bunu anlatabilmek için evrimin ne olduğunu anlatmam gerekmekte.

Öncelikle evrim gelişme veya ilerleme değildir. Evrim bir cümleyle özetlenebilecekse o cümle şudur:"Evrim, popülasyon içindeki ölmeden önce üreyebilen ve bunu sürdürebilme kabiliyetine sahip grupların, bunu yapabilme becerilerinin zaman içerisinde spontane mutasyonlarla artması veya sabit kalmasıdır."

Verdiğim cümledende anlaşılacağı üzere, evrim ne aklı ne de gücü gerektirmektedir. Verdiğim beceriler arttığı veya sabit kaldığı sürece mutasyonların yan etki olarak ne getirdiğinin hiç bir önemi yoktur.

Bu sebeple bahsi geçen bakterilerdeki spontane mutasyonlar yaşam döngülerinde bir biçimde bizim ölümümüze sebep olmaktadır. Yoksa bir amaçları filan yoktur. Varsa bir amaçları olsa olsa yaşamak olacaktır.

Bunun dışında bu anlattıklarım, evrimi anlaman için çok sığ kalacaktır.

Bazı mutasyonlar başlangıç şartlarında üreme aleyhine olabilir fakat ileride olacak bir olay bunu tersine çevirebilir. Bu mutasyonlar da evrimleşmeye katkı sağlayabilir. Bu ve bu gibi durumlar evrim içerisinde bolca bulunmaktadır.

Bu sebeple vereceğim kaynağı sonuna kadar okumanı tavsiye ederim.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Evrima Ağacı Evrimin anlaşılması için güzel bir soru
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uzay yolculuğunu sıradanlaştıramayan bir tür, diğer hayvanlardan üstün olamaz.”
Larry Niven