Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bakteriler neden bizi öldürmeye ya da ele geçirmeye çalışıyor?

bakteriler neden evrimleşmedi
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Abdulkadir K
Abdulkadir K
10K UP
Evrimi anladığını sanan bir genç

Bakteriler bizi ele geçirmeye veya öldürmeye çalışmıyorlar. Onlarda bizim gibi rızkının peşinde olan ve hayatlarını öyle veya böyle idame eden canlılar sadece. Bizim nasıl ki çimenler üzerinde yürüyorken çimenleri ezmek gibi bir amacımız yoksa, onların da bizi öldürmeye çalıştıklarını düşünmek, bizim çimenleri ezmek için yürüdüğümüzü düşünmek kadar saçma olacaktır.

Bakterilerin neden bizim gibi evrim geçirmediği sorusu ise evrimin, toplum tarafından medyanın da etkisiyle yanlış anlaşılmasının yol açtığı bir durum.

Bunu anlatabilmek için evrimin ne olduğunu anlatmam gerekmekte.

Tüm Reklamları Kapat

Öncelikle evrim gelişme veya ilerleme değildir. Evrim bir cümleyle özetlenebilecekse o cümle şudur:"Evrim, popülasyon içindeki ölmeden önce üreyebilen ve bunu sürdürebilme kabiliyetine sahip grupların, bunu yapabilme becerilerinin zaman içerisinde spontane mutasyonlarla artması veya sabit kalmasıdır."

Verdiğim cümledende anlaşılacağı üzere, evrim ne aklı ne de gücü gerektirmektedir. Verdiğim beceriler arttığı veya sabit kaldığı sürece mutasyonların yan etki olarak ne getirdiğinin hiç bir önemi yoktur.

Bu sebeple bahsi geçen bakterilerdeki spontane mutasyonlar yaşam döngülerinde bir biçimde bizim ölümümüze sebep olmaktadır. Yoksa bir amaçları filan yoktur. Varsa bir amaçları olsa olsa yaşamak olacaktır.

Bunun dışında bu anlattıklarım, evrimi anlaman için çok sığ kalacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Bazı mutasyonlar başlangıç şartlarında üreme aleyhine olabilir fakat ileride olacak bir olay bunu tersine çevirebilir. Bu mutasyonlar da evrimleşmeye katkı sağlayabilir. Bu ve bu gibi durumlar evrim içerisinde bolca bulunmaktadır.

Bu sebeple vereceğim kaynağı sonuna kadar okumanı tavsiye ederim.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrima Ağacı. (30 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close