Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Ayt matematik fullemek zor mu?
Soru baslıktadır arkadaşlar yks 2022 için
5,145 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
5 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Yusuf İğın
Yusuf İğın H. sapiens

Eskiden olsaydı “Evet çok zor.” derdim ancak şu anda yeterli zaman ve uygun bir planla YouTube’dan çok iyi hocalardan ders alabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Zaten ÖSYM sorularının belli bir bug’ı oluyor. Çıkmış sorulara erişebilirseniz ve çözerseniz anlarsınız, soru köklerinde sizden istenen şeyin mantığını anlamanızı istiyor ÖSYM. AYT (Alan Yeterlilik Testi) ise sizden alanınıza göre yeterli bilgi ve seviye ister. Bunları karşılarsanız ve bol bol pratik denemeler yaparsanız neden olmasın?

2,812 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap
Cengiz Altun
Cengiz Altun Öğrenci

Şuanda 11 olan bir öğrenci olarak çalışırsam ve çalışırsak yapamayacağımız bir şey yok bunu unutma şuan dershaneye bile başladım 1 sene boyunca adam akıllı düzenli bir şekilde çalışırsam fullemek veya ona yakın bir şey yapmaz zor değil.

3,969 görüntülenme
6
  • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar Burak Çağıran

evet zor.

daha ayrıntılı cevap istiyorsan= bu senin okuduğun okula, çevrene, hocalarının kalitesine, dershanene, özel eğitimlere kısaca her şeye bağlı bir cevap. kendimden konuşmam gerekirse, 11-12 de mezun olduğum lise iyi bir lise değildi. hocalarım çok bilgili değillerdi, derslerim çok verimsiz geçiyordu. ben 11de uni sınavına çalışmaya başladım. dershaneye gitmedim, özel ders almadım ve okulumdaki hocalar da bence yetersizdi. ama oturdum her gün dersin başına, haftada 1000 soru çözmeye başladım, konu çalışmaya ve yatmadan önce ders tekrarları yapmaya başladım. 12. sınıfa geçmeden 9-10-11 bütün sayısal konularım bitmişti (biyo hariç çünkü çok ezber var). 12. sınıfa geçince haftalık soru sayısını 1400 yaptım. 12. sınıfın 1. döneminde bütün konular bitmiş deneme çözmeye geçmiştim.

Bu Reklamı Kapat

kısacası baya hız kesmeyen bir tempoyla çalışmıştım, pc oyunlarını, teli ve dışarı çıkmayı sınırlandırdım. sadece tek başıma çalışarak derece yaptım, Türkiye'nin en iyi teknik üniversitesini kazandım hem de istediğim bölümü. AYT MAT 38 doğru 2 yanlış çıkmıştı. yani zor kolay değil, o 2 yılda neler çektiğimi bir ben bir Allah biliyor (Allah'ın olduğundan çok emin değilim gerçi). 2 yıl dişini sıkacaksın Burak çok zor şeyler bunlar. bu arada ben 2018 TYT-AYT sınavına girdim onu da belirtiyim ve şu anda başarımın meyvesini yiyorum :)

3,643 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap
Mert Bulut
Mert Bulut 12.sınıf öğrencisi

AYT Matematik sınavında tüm soruları doğru cevaplamanın çok zor bir şey olmadığını düşünüyorum. Evet; zor, ama çok zor değil. ÖSYM'nin bizden istediği şeyleri tamı tamına yerine getirdiğimiz sürece zor değil. ÖSYM genellikle ezberci yöntemden ziyade konunun mantığını anlamamızı ve yorumlayabilmemizi istiyor. Bu matematikte de geçerli, fen alanında da. Matematik için önerebileceğim en iyi şey: soru sormak. Herhangi bir şeyin neden böyle olduğunu, neden bir işlemin şu sonucu verdiğini vb. sorular sormak. Bu şekilde konuların mantığına inebilirsin diye düşünüyorum. Özel ders almayı düşünüyorsanız, gerçekten özel bir öğretmenden almanızı öneririm. Dershaneyi de pek gerekli görmüyorum ben, YouTube'da konuların mantığına inerek bana göre çok güzel anlatan ders kanalları var. Araştırıp, takip edebilirsiniz. Aynı zamanda da bir öneri yapmak istiyorum: AYT Matematik için kesinlikle Apotemi fasiküllerini çözmeni öneririm. Bu fasiküllerde, diğer kaynaklarda bulamayacağın çok fazla soru tipi var. Fasiküller -anlayarak çözdüğün sürece- seni geliştirecektir.

Ne kadar sormamış olsan da, AYT Fen için de bir öneri yapmak istiyorum. AYT Fen için kesinlikle MEB kitaplarını öneriyorum. MEB kitapları; konunun mantığını anlatarak, en az sürede, en yüksek verimi almanı sağlayacak materyaller bana göre. Bu materyallere "OGM Materyal" adlı siteden ulaşabilirsin.

İyi çalışmalar!

3,442 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Lezgin Alimoğlu
Lezgin Alimoğlu Lise öğrencisi

Arkadaşım ben de şuan senin gibi bu yıl üniversite sınavlarına hazırlanıyorum.

Pandemi nedeniyle fen konularını bitirmekte zorlandıysam da matematik ayt fene göre çok daha kolay ve hızlı bitti.

2 yıl sonra bir üniversite kazanırsan ve alanına göre kalkülüs dersleri alırsan eğer integral ve türev konularının( ki bu konular en zor konu olarak görülür) küçük bir kısmını öğrendiğimizi görürsün. Bu sebeple Mat AYT ye bilgilerin temelini anlarsan ve ispatlara bakarsan full çekebileceğini düşünüyorum. Çünkü sınavda çıkacak konular gerçek konu derinliklerine göre çerezlik sorular.(Yanlış anlama küçümsemiyorumama gerçekten çok detaylı bu konular, biz temellerini öğreniyoruz)

Bu Reklamı Kapat

Ben şuan MAT AYT den ziyade FEN AYT den korkuyorum.

Biyoloji ve Fizik bir hainlik yapmazsa eğer AYT sınavında Matematik ve Kimyanın zor olduğunu düşünmüyorum.

Heleki MAT AYT de hazır hissediyorsan 40da 40 olmuş bil :)

Sana tavsiyem konu çalışmaya ve ispatlara çok önem ver!

2,530 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et