Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Aynı anda hem sinezteziye hem de renk körlüğüne sahip olunması durumunda, renkler nasıl algılanır?

Gözler, belirli renkleri algılamadığı halde sinestezi sebebiyle o renkler zihinde tetiklenebilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu konuda spesifik olarak renk körlüğü durumunu içeren bir çalışma yok ancak genel körlük ve sinestezi ile ilgili çalışmalar görsel sinestezi deneyimleme olasılığının körlüğün başlangıç zamanıyla yakından ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. Kişi eğer doğuştan kör ise, bu beynin görsel alanları daha önce hiç görsel veri işlememiş demektir. Yani en basit tabirle beynin 'sarı' renginin neye benzediği konusunda bir referansı yoktur. Dolayısıyla görsel sinesteziyi LSD gibi yapay sinestezi tetikleyici güçlü maddelerle bile deneyimlemek mümkün olmadığı gözlemlenmiş. Ancak sonradan kör olanlarda (yani daha önce görsel veri işlemiş olanlar) görsel sinestezinin deneyimlenmesinin mümkün olduğu görülmüş.

Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Perception Sonradan körlük durumda görsel sinestezi
  2. Consciousness and Cognition Doğuştan körlük ve LSD
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bence Ay'a gidiyoruz çünkü zorluklarla mücadele etmek insanın doğasında var. İnsanın kökenlerinin derinliklerinde var. Bunu tıpkı bir somonun akıntıya karşı yüzmesi gibi yapıyoruz.”
Neil Armstrong
Geri Bildirim Gönder