Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Aynalar yansıttığı yüzey gibi gözükür değil mi? Peki tamamen karanlık bir ortamda sadece aynayı aydınlatır isek ne görürüz ve ya tamamen aydınlık bir ortamda aynada ne görülür?

Ayrıca aynalar karanlığı görebilir mi ve ya karanlıkta aynaya çarpmayacak şekilde tutulan lazer ayna da gözükür mü?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba,


Aynalar yansıttığı yüzey gibi gözükür cümlesi tam doğru değil. Aynalar yüzeyden kendisine çarpan ışıkları geriye yansıtmak işini yaparlar. Bunu ayna dışında yapan yüzeyler de mevcuttur ancak en doğru araç "ayna"dır.

1- Sadece aynanın aydınlatması normal ortamlarda mümkün değildir. Aynanın yüzeyine çarpıp başka bir şekilde bir açıyla ışık başka alanlara ulaşarak, ulaştığ alanların görsellerini ayna üzerine yansıtacaktır.

2- Tamamen karanlık bir ortam oluşturmak yine normal şartlarda pek mümkün değildir. Olursa aynada hiçbir şey görünmeyecektir. Görünse bile bunu ışıkla ölçen -gözümüz dahil- cihazlar pek bir şey betimleyemeyecektir.


Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Türlerin bağımsız olarak yaratıldıklarına yönelik ana akım görüş, bize hiçbir bilimsel açıklama sunamamaktadır.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder