Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Ayna ile mesaj gönderebilme projemin uygulanmasını engelleyecek hataları var mıdır?

Güneşten gelen fotonları uzaydaki ayna sayesinde canlıların yaşadığı gezegene yönlendirilir. Eğer gezegende düşünebilen canlılar ve yeterli teknolojileri varsa güneşimiz bir anda farklı bir yerde daha göreceklerdir. İki ışığın analizini yaparlarsa ikisininde aynı olduğunu anlarlar. Bu sayede farklı bir medeniyete en hızlı yolla mesaj iletmiş oluruz
183 görüntülenme
Ayna ile mesaj gönderebilme projemin uygulanmasını engelleyecek hataları var mıdır?
Ayna ile mesaj gönderebilme projemin uygulanmasını engelleyecek hataları var mıdır?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Turan Zeybek
Öğrenciyim

Uzaylı medeniyetlere başka bir akıllı medeniyetin(İnsanlığın)varlığı bu sinyalle gönderilebilir.

Projedeki engellerden bahsetmek gerekirse güneşin tamamını yansıtabilecek düzeyde devasa bir ayna yani 1 milyon km'den fazla bir uzunluğu olmalı ki iki yıldızın da aynı olduğunun anlaşılması kolay olsun.Elbette bu kadar büyük bir ayna yapmak zor.

Yansımayı gönderilebileceğimiz zeki medeniyet muhtemelen yakınlarda değildir. Olsa bir şekilde fark etmeliydik. Bu yüzden bu medeniyetin gezegeni bizden çok uzakta olmalı .Bu yüzden güneş gibi "sarı cüce" bir yıldızı o kadar uzaktan görmek için çok gelişmiş teleskoplar kullanmalılar.

Tüm Reklamları Kapat

Akıllı medeniyet diyorum ama bu medeniyet bizden zeki ve gelişmiş ya da bize denk olmayabilir. Bizden az gelişmiş bir toplumun güneşi ve yansımasını aynı yıldız olduğunu henüz kestirmeyebilirler.

Güneşimizin önünde kütleli bir gök cismi varsa ve bu gök cisminin sağından ve solundan uygun açılarla gözükmesi halinde kütleçekimsel lensleme diyip geçiştirebilirler. Bu çok düşük bir ihtimal.Heralde bunu bilen bir medeniyet kütleçekimsel lenslemeyi anlayabilir.

(Son örnek biraz saçmaydı kabul)

Uygulamaya geçerse oluşabilecek sorunlar bence bu şekilde.

Umarım yardımcı olabilmişimidir.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close