Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-1
Puan Ver

Ay da sıcaklık yaklaşık -18 derece iken dünyada neden ortalama çok daha yüksek olabilir... İkisinin de sıcaklık kaynağı güneş değil mi?

Benzer şartlarda, sıcaklık kaynağına yaklaşık konumda neden ay ve dünyanın ortalama sıcaklıkları arasında çok fark var...

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bunun başlıca nedeni atmosferdir. Çünkü güneş ışınları ile ısınan gazlar sıcaklığı uzun süre muhafaza eder. Bunların başında Karbondioksit (CO2), Diazotoksit (NO2) ve Metan (CH4) gelir. Bu gazlar sera etkisi yaratır. Ozon (O3), Karbonmonooksit (CO) ve Halokarbonlar da aynı işlevi görür.

Aslında bu gazlar Ay'da da mevcut fakat moleküler yoğunluk o kadar az ki, Ay'ın bir atmosferi yoktur diyebiliriz. Dünyada deniz seviyesinde, 1cm3 havada yaklaşık 100 milyar molekül bulunur, Ay'da ise bu sayı sadece 100'dür. Isıyı tutacak gazlar olmadığı için sıcaklık sürekli uzaya dağılır.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kişi, söyleyecek bir şeyi olmadığında kötü söze başvurur.”
Voltaire
Geri Bildirim Gönder