Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Atp üretiminin durması ilgili birim için ölüm anlamındadır. Peki ölüm anında bedendeki yaşamı sonlandıracak kadar büyük bir atp blokajı neden olur?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Canlılık, elektronik bir devrede ışığın yanmasına neden olan elektrik akışı gibi bir enerji akışının duraksamaksızın devamı sayesinde olabilmektedir. Bu enerji de ATP (Adenozin trifosfat) ile gerçekleşmektedir.

Ölüm sırasında bütün vücutta üretilen atp nin durması söz konusu olmaz genellikle. Asıl sorun, bütün vücutta süren bu atp akışının kesintiye uğrayan herhangi bir noktasının olmasıdır. Yani devreyi baştan sona gezen elektrik olmalıdır ki, ışık yansın - canlılık devam etsin.

Genellikle ölümde belli bir kısım iflas eder ve, sistemin tamamının durmasına neden olur. Nefesimiz kesilir kesilmez bir kaç dakika icinde ölümle karşı karşıya kalıyor olmamızın nedeni de, duraksamaması gereken atp akışının sekteye uğramasıdır. Atp depolanamaz. Her an her saniye yeni olarak üretilmek zorundadır.

Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir politikacı bir sonraki seçimi, bir devlet lideri ise bir sonraki nesli düşünür.”
James Clarke
Geri Bildirim Gönder