Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Nsm Cne
Üye
1

Atomda çekirdekten uzaklaştıkça atomun katmanlarında ki enerji neden artar?

Çekim kuvvetinden dolayı en fazla enerji çekirdeğe en yakın katman da olur diye düşündüm fakat bazı sepebler varmış. Neler dir?
10,486 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Göktuğ Çağlar
Kimyagerim, Felsefe ve Bilim Yakın Dostlarımdır

Merhaba

Burada bir kaç farklı etken mevcut, 1-Etkin Çekirdek yükü

Etkin çekirdek yükü
Etkin çekirdek yükü
Studylibtr.com

2-Katman sayısı arttıkça elektron sayıları da arttığı için, elektron-elektron etkileşimleri de enerji seviyesini yükselten bir faktördür.

Tüm Reklamları Kapat

3-Girginlik ve Perdeleme faktörü.

Girginlik ve Perdeleme
Girginlik ve Perdeleme
Studylibtr.com

4-Zeeman etkisi de denilen,Elektronun yörüngesel açısal momentumundan ve spininden kaynaklanan bir faktördür.

Bu faktörleri bir arada açıklamaya çalışalım ; Çekirdeğin yükünden (+) kaynaklı bir etki alanı vardır, ve ilk katmandaki elektronlar çekirdeğe en yakın oldukları için en iyi şekilde çekilirler,yani onları koparmak daha zordur, ancak enerjileri bir dış katmana göre daha düşüktür çünkü, etkin çekirdek yükü yüksek olduğu için , çekirdeğe bağlı kalmak için fazla enerji sarf etmezler , çünkü en yakınlar, ama dış katmanlar çekirdeğe olan uzaklık ve bunun yanında, bir önceki katmanların etkin çekirdek yükünü perdelemesi gibi nedenlerden dolayı, "ÇEKİRDEĞE BAĞLI KALABİLMEK İÇİN DAHA YÜKSEK ENERJİ SARF ETMELİDİRLER". Bunun yanında dış katmanlara doğru gidildikçe elektron sayısı arttığı için az da olsa elektron-elektron arası etkileşimler de bu enerjiyi arttırırlar ve ek olarak dış katmanların elektronların açısal momentumundan kaynaklanan bir enerji artışları da vardır.

Özetle bu faktörlerin hepsi bir araya geldiğinde komplike bir şekilde enerji artışına sebep olurlar.

Bir örnekle bitireyim ; mesela ,el ele tutuşan ve atom katmanları gibi dizilen çocuklar düşün,merkeze tutunmak için, daha dışta kalan çocuklar içteki çocuklara göre daha yüksek çaba sarf etmelidirler öyle değil mi, işte atomda da yaklaşık olarak böyle oluyor.

1,613 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Energy Levels. (12 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 12 Ekim 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. Studylibtr.com. Etkin Çekirdek Yükü Ve Faktörler. (12 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 12 Ekim 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 3. Mühendishane.com. Enerji Seviyeleri Ve Orbitaller. (12 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 12 Ekim 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close