Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Ateizmi bana tüm hatlarıyla anlatabilir misiniz?
114 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

bir düşünceyi tüm hatlarıyla anlatmak imkansıza yakın bir beklentidir, heleki bu anlatılması istenen düşünce soyut kavramlar hakkında ise :)

ateizm, tanrı ve dinleri reddeden düşüncedir. genel olarak ateist insanlar kanıtsız bir şeye inanmazlar (materyalizm). kanıtı olmayan şeyi (bilimde olduğu gibi) boş hipotez kabul eder ki bunun içine metafiziksel şeyler de geçerli. ki bunun dışında "çok saçma geldi" demek bile aslında ateist olmak için bir neden olabilir, mantık yürütmek kişiden kişiye göre çok değişicek şeylerdir. "kesinlik" olarak da ateizmin çeşitleri vardır.

ateizm, bir inanç olduğu için sebepleri ve argümanları kişiden kişiye değişir. ama belli başlılarına değinirsek:

Bu Reklamı Kapat

İLK NEDEN: herhangi bir şeyin ilk nedenine inersek hep belirsizlik olur. bu tanrı için de geçerli. tanrı nerden geldi? nereden geldiğini hiç kendi de mi sorgulamadı mı? madem tanrı yaratılmadı neden "madde" yaratıldı? neden tanrı ebedi olmak zorunda ama madde yaratılmak zorunda?

KUTSALLIK: bir millete göre kutsal olan bir şey başka milletlere göre olamıyabiliyor, ama kendi kutsallıkları evrensel diğerleri ise çelişkili olduğu söyleniliyor. bu da kutsallığın evrenseldeden çok "kültürel" olduğu düşüncesini güçlendiriyor.

DÜZEN: kutsal kitaplarda yazıldığı gibi her şeyin o kadarda "olabilecek en iyi şekilde" olduğu fikri çok doğru olmadığı bilim ilerledikçe anlaşılıyor. bu düzenin o kadarda düzenli olmadığı anlaşılıyor.

Bu Reklamı Kapat

KUTSAL KİTAPLAR: kutsal kitaplarda yazılan olaylar ve iddaalar, ateizm fikrine göre hatalıdır, abartılıdır, ahlaksızcadır. bu kısmın doğrulunu yazmıyorum sadece bilgi vermek için yazıyorum. ateist bir insan kitapların tanrı değil insan tarafından yazılmış hatalı bilgilerle dolu olan bir kitap olarak kabul eder.

MANTIK HATALARI: bilim ilerledikçe dinlerin bir çok iddaalarının yanlış olduğu anlaşıldı, din-bilim çatışmasının galibi hep bilim olmuştur. ayrıca tanrının bütün özelliklerine "sonsuz" demek mantık hatalarına yol açıyor. ayrıca bir çok olayın ve uygulamanın tek açıklaması "tanrı böyle istiyor" diye açıklamaların olması mantık hatalarına yol açıyor.

daha fazla okuma: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ateizm#Teizm_ve_deizm

kitap önerisi: geçersiz hipotez tanrı

kuran, incil ve tevrat'ın sümerdeki kökeni

tanrı yanılgısı

Bu Reklamı Kapat

halkın afyonu

ateizm (voltaire)

178 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Politik Yanlışçı
Politik Yanlışçı Bilimsevmez

Ateizmin tek bir hattı vardır, o da tanrının varlığına inanmamaktır. Kalan her şey ya ikincildir (ateizmin iddialarında olmasa da ateizmin genelde sebep olduğu ya da onunla ortak paydalar paylaşan düşüncelerdir) ya da ateizmin kendisiyle alâkalı olmayan ancak ateistlerde genel olarak görülen düşüncelerdir.

Örneğin ''Metafizik gerçek değildir'' ifadesi aslında kendisinde ateizmin iddiası değildir - bu bir eklentidir. Belki bir promosyon olarak görülebilir, ateizmin kendisine dâhil olmayan ancak genel olarak ateistlerce kabul edilen ve yine genel olarak birlikte anılmasında bir zarar olmayan bir ifadedir.

''Tanrı yoktur'' ifadesi de sadece ateizmle ortak br payda paylaşmasından dolayı ateistik bir iddia olarak görülebilir. Ateizmin iddiası, hatırlayacak olursanız, ''Tanrı yoktur'' değil ''Tanrı'nın varlığına inanmıyorum''dur. İnanmamak da zıttını iddia etmek değildir. Ancak zıttını iddia etmek (''Tanrı yoktur'' demek) aynı zamanda inanmamaktır - ''Tanrı yoktur'' diyen herkes ateisttir ancak her ateist ''Tanrı yoktur'' demez.

0
  • Raporla
Cevap
Turkiye Uzay
Turkiye Uzay TürkiyeUzay

Kutsal denilen incil, tevrat, kurana inanmamak.

Peygamber denilen kişilere inanmamak.

Bir yaratıcıya inanmamak.

Bu Reklamı Kapat

Cennet ve cehenneme inanmamak.

Ahirete inanmamak.

Meleklere inanmamak.

Bu Reklamı Kapat

Cinlere inanmamak.

Dünyada imtihanın olduğuna inanmamak ve suçların ceza kanunları ile önlenebileceğine inanmak.

Böyle gayet güzel. İnsanın içi rahat oluyor.

0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et