Sorulara Dön
1
Felsefe

Ateistler zor durumlarında kime sığınır?

İnançlı insanlar çoğunlukla tanrıya sığınırlar. Dualar edip ve benzeri şeyleri yapıp kendilerini rahatlatırlar. Gerçekten de psikolojik olsa da bu rahatlama işe yarar! Fakat Tanrının varlığına inancı olmayanlar için bu durum geçerli değil. Ateist olsun olmasın her insan rahatlamaya ihtiyacı vardır. Ateistler bunu nasıl başarır.

2
110 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

"Ateistler"e hitaben sorulan soruların çoğunluğu cevabı olmayan sorulardır çünkü aslında "ateistler" diye bir grup yok. Genel olarak "ateistler" diye isimlendirilen kişilerin fazla ortaklığı yok çünkü. Müslümanlar, Hıristiyanlar, Budistler için ortada birer kılavuz, birer ortaklık anlaşması, bir taahhüt var ama ateistler için yok ve bu nedenle de "ateistler şöyle midir" türünden sorular için tüm ateistleri kapsayacak bir cevap vermek zor. Sizin sorunuza göre ben bir ateist olarak cevap verecek olsam bu cevabın, tüm ateistleri kapsadığını iddia edemem. Bir müslüman, birçok konuda tüm müslümanlar adına cevap verebilir çünkü ortada bir kitap, bir öğreti, bir kültürel miras, bir hadis külliyatı, bir peygamber var. Ateizmde böyle bir şey yok ki.

Bu durumda da sorunuza on çeşit cevap verebiliriz. Kimi ateist hiç bir şeye sığınma ihtiyacı hissetmez ki zaten kimine göre ateist olmanın ön gerekliliği budur. Kimi ateist anlık imana gelir, zor durum atlatılınca ateist olmaya devam eder. Kimi ateist şans, rastgelelik gibi dünyevi tesadüfiliğe dayanır. Kimi karma, kuantum, evrene enerji yolluyorum, o da bana selam yolluyor gibi yeni dönem soyut kavramlarla olan bitene yaklaşır. Kimi bizim bilmediğimiz başka yöntemlere başvurur. Bilemeyiz. Ve "ateist olsun olmasın her insan rahatlamaya ihtiyaç duyar" iddianız da fazla kavramsal. Nereden biliyorsunuz? Hayat enerjisini "rahatsızlık"tan alan milyonlarca insan var bence. Rahatlamaya ihtiyaç duymamak esas güçtür desem bana kim ne diyebilir?

Özetle "ateistler" diye bir grup yok. Ateistlerin "Yaratıcının varlığını iddia edenlerin argümanlarını ikna edici bulmama"dan öte bir ortaklığı olmadığı için ateistleri bir kümede toplayıp onları tanımlamaya çalışmak ve tutturulan "şöyledirler" yakıştırmaları hiç de doğru ve ikna edici değil.

Ve aslında her şeyden önce bir insanın, ateist ya da inançlı olup olmadığını bile hiç kimse bilemez. Bunu bilmenin, öğrenmenin, belirlemenin hiç ama hiç bir yolu yok. O nedenle bu tip sohbetlerin çoğu beyhude...

Sağlıcakla...

114 görüntülenme
5
Paylaş
5

Zor durumlarda sığınacak bir ilahi ya da ruhani güç aramam, çözüm ararım. Dinsizlik herkese göre değildir, ruhani şeylere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız dinsizlerle tartışmanızı tavsiye etmem. Israrla benle tartışmak isteyen ve sonrasında inancı sarsılıp mutsuz olan arkadaşlarım oldu, inancınız sizi tatmin ediyorsa ve mutluysanız bu tür tartışmalardan uzak durun keyfinize bakın. Kırmızı hapa çok meraklıysanız depresyonu ve varoluşsal bunalımları göze almak zorundasınız. Ben hiçbir zaman ilahi bir güce ihtiyaç duymadığım için dindar insanların inançlarına olan duygusal bağlarını anlamakta zorlanıyorum ama bunun ne kadar hassas ve önemli olduğunu bildiğim için insanların inançlarına müdahale etmiyorum.

204 görüntülenme
4
Paylaş
4
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et