Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
46K UP
Üye
0

Arı zehrinin yaşlanmayı önlediği doğru mu?

156 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Volkan Demirci
Bilimsever ve meraklı birisi

Tamamen önlemeden bahsedemeyiz ama kırışıkları iyileştirmede etkili olabildiği söyleniyor.Aşağıda kaynak paylaşacağım makaledeki sonuçlar arı zehiri serum tedavisinin klinik olarak toplam kırışıklık alanını, toplam kırışıklık sayısını ve ortalama kırışıklık derinliğini azaltarak yüz kırışıklıklarını iyileştirdiğini göstermektedir. Bu nedenle arı zehiri serumu cilt kırışıklıklarının iyileştirilmesinde etkili olabildiğini söylüyor.

Yaşlanan cildin iyileştirilmesi arzusu, cildin görünümünü iyileştirmek için büyük miktarda ürünle sonuçlandı. Bu kozmetiklere birçok bileşen eklenmiştir ve bal arısı zehiri de bunlardan biridir. Yirminci yüzyılın başından beri, belirli bozukluklar için arı zehiri için çoklu terapötik uygulamalar geliştirilmiştir.

Arı zehirinin anti-inflamatuar ve analjezik özellikleri göz önüne alındığında, romatoid artrit ve multipl skleroz için çeşitli arı zehiri tedavisi biçimleri kullanılmıştır. Bu geleneksel ilaç, kanser 4 ve hatta Parkinson hastalığı gibi diğer hastalıklar için de kullanılmıştır . Ayrıca Apis mellifera'dan arıtılmış arı zehiri , antimikrobiyal özelliklerinden dolayı cilt rahatsızlıkları için uygulanmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Bal arısı zehiri serumu, yaşlanma süreciyle ilişkili kırışıklık oluşumunu azaltmak için kozmetik olarak geliştirilmiştir. Bununla birlikte, arı zehiri içeren kozmetiklerin insanlarda kırışık önleyici etkilerine ilişkin çok az araştırma yapılmıştır.

Kaynaklar

 1. Sang Mi Han,In Phyo Hong,Soon Ok Woo,Sung Nam Chun,Kwan Kyu Park, oung Mee Nicholls,Sok Cheon Pak, et al. (2015). The Beneficial Effects Of Honeybee-Venom Serum On Facial Wrinkles In Humans. ncbi. doi: 10.2147/CIA.S84940. | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close