Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Apandisin ateşin kontrolünden sonra köreldiğini biliyordum ancak öncesindeymiş. Ateşten önce apandis selülozu sindirmeye yardımcı olmuyor muydu?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

İnsanlar et yemeye ateşi keşfetmeden önce başlamıştır. Aslında insanlar (daha doğrusu Australopithecus türleri) et yemeye en az 2.6 milyon yıl önce başlamışlardı. Ancak ateşin keşfi çok, çok daha sonra gerçekleşiyor. Yani o zamana kadar çiğ et yiyoruz basitçe. Bu da apandisin körelmesine engel değil, sonuçta bitki yemiyoruz yani selülozu sindirmeye yardımcı bir organa ihtiyacımız yok. Yani çiğ et diyeti yapıyoruz diyebilirim. Aşağıdaki makalelerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Nature Et diyetimizin tarihçesi
  2. Sapiens Ateşin kontrolünün tarihçesi
  3. Time Ateşin keşfinin tarihçesi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçek olmayana inanmak cahilin doğal eğilimidir. Bu eğilimi yenmek için sadece gerçeği yeterince ortaya koymak yetmez, sahte olanın ifşası ve çürütülmesi de önemlidir.”
H. L. Mencken
Geri Bildirim Gönder