Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Endı Sıkul
Endı Sıkul
5K UP
Üye
2

Almanların çoğu neden sarışındır?

Kimse kalkıp Almanlar arasında esmer olanlar da var demeye kalkışmasın. Şu bir gerçek ki Alman denince aklımıza sarışın bir kişi geliyor. Fotoğraf kısmına Alman milli takımını koydum çünkü burada da çoğu futbolcunun sarışın olduğu ortada. Almanların soyları nereye dayanır ve neden sarışınlar?
840 görüntülenme
Almanların çoğu neden sarışındır?
Almanların çoğu neden sarışındır?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İlhan Taşlı
İyi Bir Gözlemci

Bu soruya benzer pek çok soru daha önce soruldu ve çok güzel cevaplar verildi. Elbette soru Almanlar özelinde değil de genel anlamda sorulmuştu. "Kuzey bölgelerde yaşayan insanlar neden açık tenli, renkli gözlü iken, ekvator ve çevresinde yaşayanlar siyahi ve koyu renk gözlü oluyor?" şeklinde. Almanya orta-kuzey Avrupa bölgesinde olduğuna göre siyahi veya koyu esmer olmalarını elbette bekleyemeyiz.

İnsanların ten renginin açılmasına neden olan durum D vitamini ve folik asit ile alakalı. Ekvator bölgesinden kuzey kesimlere doğru uzaklaştıkça D vitamini almamızı sağlayan, UV ışını olarak tanımladığımız Güneş ışınlarına daha az maruz kalınır bu da yetmezmiş gibi bir de insanların soğuk iklime karşın kalın giysiler ile sürekli korunması gerekir. Tüm yıl boyunca insan vücudunun alması gereken bu vitaminlerin eksikliği yaşanır.

Koyu tenli olmak bu vitaminlerin alınmasını zorlaştıran bir durumdur. Kuzey bölgelerde yaşamayı tercih eden türümüzde on binlerce yıla dayanan seçilim baskısına neden olmuştur (insanlık Afrika'dan çıktığına göre bir zamanlar Almanların ataları da siyahiydi) ve ten rengi kuzeye çıktıkça daha çok açılmıştır. Elbette tek neden bu da değildir. Güneşin bolca geldiği bölgelerde insan derisinin sinir hücreleri uyarılır ve melanin pigmentini üretir. Bu pigment insan dersinin koyulaşmasına neden olur.

Tüm Reklamları Kapat

Coğrafi Kuşaklar ve Ten Rengi
Coğrafi Kuşaklar ve Ten Rengi
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close