Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Afrika'da günümüze ulaşmayı başarmış avcı toplayıcı topluluk hadza kabilesi'nin genlerinde bizim cinsimize göre bir farklılık var mı acaba?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Homo sapiens'ten farkli olup olmadigini soruyorsaniz, hayir ayni turuz. Ancak elbette birtakim farkliliklar mevcut. 

Afrika, genetik cesitliligin en yuksek oldugu cografi bolge. Bunun sebebi su: Afrika-disinda yasayan tum insanlar Afrika'dan cikmistir. Afrika'dan cikan grup ise, o bolgenin cesitliliginin kucuk bir parcasini tasiyor ve dunyaya bu kucuk cesitlilik yayiliyor. O nedenle, genetik olarak karsilastirdigimizda bircok Afrikali toplum, dunyanin diger bolgelerinde yasayan toplumlardan farkli gorunur. Bununla beraber, bazi Afrikali toplumlar, diger Afrikalilarla tarihte cok fazla karsilasmamis ve karismamistir. Yani, ayrilma zamanlari uzun sure once oldugundan birbirlerinden farkli mutasyonlar biriktirme imkani dogmustur. Bu nedenle, Dogu Afrikalilarla Bati Afrikalilar bile birbirlerinden farkli genetik karakterler tasiyabilirler. Hadza ozelinde bakmak gerekmiyor, bircok avci-toplayici Afrikali'nin genomu veritabanlarinda mevcut artik. Kaynaktaki calismalara bakarsaniz, bolgenin cesitliligine dair daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şansa dair hiçbir şey bilmiyorum. Tek bildiğim, daha çok çalıştıkça daha şanslı hale geldiğim.”
Ingemar Stenmark
Geri Bildirim Gönder