Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Ad hominem, post hoc ergo propter hoc, argumentum ad ıgnorantiam, argementum ad populum mantık yanlışlarını bir arada içeren bir örnek nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (3)
Paylaş
1 Cevap

Buyrunuz, kendi bulduğum bir örneği yazayım:

Yağmur duası yaptıktan sonra yağmur yağmıştı. Demek ki işe yaradı. Ne? Alakası mı yok? Peki alakası olmadığına dair kanıtın nedir? Ayrıca çoğu kişi yağmur duası yapıyor, sen sivilceli ve gözlüklü bir veletsin. Onlardan daha iyi mi bileceksin?

Kontrol edelim:

Yağmur duası yaptıktan sonra yağmur yağmıştı. Demek ki işe yaradı. (Post hoc ergo propter hoc)

Ne? Alakası mı yok? Peki alakası olmadığına dair kanıtın nedir? (Argumentum ad ignorantiam)

Ayrıca çoğu kişi yağmur duası yapıyor. (Argumentum ad populum)

Sen sivilceli ve gözlüklü bir veletsin, onlardan daha iyi mi bileceksin? (Argumentum ad hominem)

Teşekkür (2)
Paylaş
5
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlık, yeni keşiflerden kötülüklerden çok iyilikler çıkaracaktır.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder