Puan Ver
0
Puan Ver

9 yaşındaki kızım şöyle bir soru sordu: yükseklik korkusu olan veya kan içmeyen (vejetaryen) sivrisinekler var mı?

1
Figen Suntur 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

yükseklik korkusu, zihnimizde oluşturduğumuz "ya düşersem" düşüncesinin dışavurumudur. bu düşünce bizde ya bir travma sonucu oluşur ya da yürümeye başladığımız andan itibaren ebeveynlerin "düşersin" koşullamasıyla. 

sivrisinekler olsun, genelinde tüm kanatlılar için düşmek/düşmemek fiili bir anlam ifade etmez, çünkü fizyolojik yapıları gereği uçmaya koşullanmışlardır. benzer bir durum su canlıları için de geçerlidir. 

vejeteryan sivrisinek konusunda kesin bir bilgim yok. ama (ağırlıklı olarak) tek bir gıda ile beslenen canlılar var. bunun en sevimli örneği pandalar, bambu filizi ve yapraklarını yiyerek beslenirler. 

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan için ileri sürülen en iyi tanım "nankör iki ayaklı"dır.”
Fyodor Dostoevsky
Geri Bildirim Gönder