Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

30 yaşından sonr felsefe bölümü okunabilir mi?

30 yaşından sonra felsefe bitirsem atamam yapılabilir mi? Türkiye şartlarında felsefeci olmak, bu alanda eğitim almak mantıklı mı? Felsefeye karşı bir tutkum olmuştur her zaman. Şuan 27 yaşındayım. Felsefe okumaya ancak 30 yaşımda başlayabilirim ve bitiminde 34 oluyorum.

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Selamlar. En son atamalarda 84.25 puan ile 151 felsefe öğretmeni atanmış görünüyor. İyi bir karşılaştırma yapmanız için başka branşlardan bir kaç atama sayısından daha söz edebiliriz: İngilizce Öğretmenliği 1960, Özel Eğitim Öğretmenliği 1410, İlkokul Matematik Öğretmenliği 1448, Sınıf Öğretmenliği 2011, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği 1922 ve Fen Bilimleri Öğretmenliği 1149.

Eğer hedefiniz felsefe öğretmeni olmaksa devlete atanmanız bir hayli zor görünüyor. Diğer bir seçenek özel eğitim kurumlarında çalışmak;ancak orada da tablo pek iç açıcı değil. Felsefe öğretmenleri genellikle rehber öğretmenliği ve diğer departmanlarda bölümleriyle alakasız işler yapıyorlar; yoğun bir çalışma temposu ve yüksek olmayan maaş alıyorlar. Bende uzun zamandır öğretmenlik yaptığım için şunu rahatlıkla söyleyebilirim; bir kaç isim yapmış kolej dışında çalışacağın tüm eğitim kurumlarında mutlu bir iş hayatının olması bir hayli zor felsefe öğretmenliğinde. Bu nedenle tavsiye etmezdim.

Mesleki kaygılar ile felsefe bölümü yazarsan pek mutlu olmayabilirsin kısacası, akademik kariyer veya kendini geliştirmek için okumanı tavsiye ederdim. Tabi burada şöyle bir durum söz konusu; üniversitelerin felsefe bölümleri arasında ciddi bir kalite farkı var; Berat Mutluhan Seferoğlu ile beraber yaptığımız şu yayını izleyebilirsin. https://www.youtube.com/watch?v=FM3m4gqfny4

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, kibrimizi azalttığı ölçüde gücümüzü arttırır.”
Claude Bernard
Geri Bildirim Gönder