Soru & Cevap

Genel Biyoloji & Genetik

Puan Ver
1
Puan Ver
760
Mad Dog
Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

bence bu soruyu 5 milyon yıl önce sorsaydın mantıklı olabilir. Ayağa kalkmayla daha dar bir kalça kemiği ( pelvis .coxa, leğen kemiği ) daha zor doğumlara sebep olmaya başladı ancak zamanla iri yavru doğuramama anne ve çocuğun ölmesiyle sistem kendini daha erken daha küçük yavru doğurmaya evirdi. (gözleri açılmamış kafasını bile tutamayan bebekler doğurmak çözüm oldu ) bu gün için soruyorsa 1900 başlarında uygulanmaya başlayıp 1960 tan sonra yoğun kullanılması sonucu sezaryen yönteminin ( nüfus artışı amacıyla bazı ülkelerde yönlendirilmesiyle ) bu günkü güç doğumlar için zemin hazırlanmış olduğudur. mutlaka 5 kg yakın doğan çocuklar duymuş yada şahit olmuşsundur. doğada böyle bir doğum anne ve bebeğin ölümüyle sonuçlanırdı .

Kaynaklar

  1. evrim ağacı
Devamını Göster
Puan Ver
2
Puan Ver
Anonim
Anonim
Öne Çıkarılan Cevap Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Kanser, kontrolsüz hücre bölünmesidir. Dolayısıyla bölünen her hücrede hata olma olasılığı vardır. Böylece kanser oluşabilir.

Köpekbalıkları da aynı şekilde bölünen hücreye sahip oldukları için kanser olurlar. Hatta görüntülenmiş kayıtları da mevcuttur.

Devamını Göster
Puan Ver
1
Puan Ver
760
Ufuk Can Yıldız
Yediklerimiz, vücudumuzun kan-deri-et gibi temel yapı taşlarına nasıl dönüşüyor? Kurbanlık koyun gibi bizi parçalara ayırsalar, içimizden fasulye, biber, zeytin vs. çıkmaz da, bu saydığım et-kan gibi birkaç belli ve farklı özellikte şey çıkar. Bu nasıl oluyor? (Bu arada tıp-sağlık bölümünü mü seçmeliydim, biyolojiyi mi emin olamadım)
Puan Ver
1
Puan Ver
760
Ufuk Can Yıldız
Ağaçlar ve çiçekler canlı kabul ediliyorken, onların tohum ve çekirdekleri neden canlı kabul edilmiyor ya da edilmiyor mu, bilmiyorum?
Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bir şeyin '' Canlı '' olarak kabul edilebilmesi için belirli şartları yerine getirmesi gerekir; Bu ister tek hücreli ister çok hücreli olsun her canlı için temeldir. Bunlara örnek olarak;

Beslenme

Solunum

Hareket

Etki-Tepki

Vb. örnek olarak gösterilebilir. Tohum, Çekirdek gibi bahsettiğiniz şeyler bunların bazılarını taşısa da tamamını taşımadığı için tam olarak Canlı kabul edilmezler.

Devamını Göster
Puan Ver
1
Puan Ver
85
Mustafa Altıparmak
Daha da detaylandırmak gerekirse, gelişen teknoloji ile birlikte, ihtiyacımız olan tek şey beyin olacak diye düşünüyorum. Böyle bişey mümkün mü? Benimle aynı fikirde olan var mı? Youtube'daki bununla ilgili videoyu izledim fakat yeterince tatmin edici cevap alamadım.
Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrim ve Adaptasyon temel alınarak soru cevaplanırsa uzun süreli; Canlı gelişimi temel alınırsa kısa süreli bir cevabımız olmuş olur.

Her canlı grubu/türü içinde bulunduğu koşullara alışmak için bazen kısa süre içinde büyük değişimler geçirir ya da uzun süreli süreçte oraya adapte olacak şekilde küçük-büyük birçok özellik geliştirir veya çıkartır. Buna örnek olarak ten rengimiz, saç rengimiz gibi şeyler eklenebilir.

Yapılan çalışmalara göre insan beyni artık daha az oksijen kullanıp, daha fazla enerji kullanıyor. (Verim artmış)

Bunun sebebi nedir peki ? Adaptasyon süreci canlının yaşamı sırasında da oluşabilir. Kendi adaptasyonunun uzun süreli varyasyonları veya etkileri tüm bir soy ağacında veya türde birden bire de var olabilir. Bu duruma hem Evrim hem Adaptasyon örnek gösterilebilir. Örneğin; 1800'lü yıllarda ki Sanayi devrimiyle birlikte Dünya'nın birçok yerine fabrikalar ve yüksek miktarda Karbondioksit salan işçi alanları kuruldu. İnsanlar başta bundan çok rahatsız oldular çünkü vücutları verimli bir şekilde Oksijen tüketmeye alışıktı. Ama, gelecek nesiller bu oksijenden yavaş yavaş mahrum kalmaya ve daha az tüketmeye başladılar. Bunun sonucunda vücut buna adapte olmak için kısa süreli bir tepki göstermektense, uzun süreli nesilden nesle bir etkileşim gerçekleşti. Kendimizden yaşça büyük kişiler oksijensiz ortamlarda uzun süre kaldıklarında fenalık gibi etkilere maruz kalırlar, çünkü vücutlarının ihtiyaç duyduğu oksijen seviyesi fazladır. Yeni nesillerde ise zamanla bu enerji oksijenden daha az ihtiyaç duyulup, aldığımız besin ve gıdalardan daha fazla alınacak şekilde evrilmiştir. Bu durumda sorunuza direkt cevap vermiş oluyor.

Cevabımız; yüksek ihtimalle hayır. Çünkü her ne kadar günümüzdeki yağlanma oranı ve tüysüzlük oranı artmış olsa da bu tamamen bitebileceği anlamına denk gelmez çünkü bu bir tehdit unsuru veya gereksiz bir özellik olarak nitelendirilemez uzun süreli çeteleye bakılmadıkça. Evrim ve adaptasyon gereksiz kısımlardan kurtulmayı da amaçlar. Karada yasayan canlılarda uzun yapılar ve eklemler pek görülmez çünkü denizdeki canlılara kıyasla yüzmemiz gerekmez; aynı şekilde denizdeki canlılarda da bizim gibi ince ve kısa yapılar yerine büyük ve kıvrımlı yapılar görülür çünkü suda daha hızlı hareket ve yaşam temel amaçtır. Uzun süreli bir tabloya bakılarak bu analiz yapılabileceğinden sorunun cevabı yüksek ihtimalle oranın giderek düşeceği, ama tamamen kaybolma ihtimalinin az olduğudur.

Devamını Göster
Puan Ver
0
Puan Ver
Anonim
Anonim
İnternette farklı sayılar görüyorum. Örümcekler kaç gözlü?
Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

İnternette farklı cevaplar görme nedeniniz muhtemelen "örümcek" denen canlı grubunun 120 aile altında toplanan 48.200 türü barındıran, aşırı geniş bir taksonomik sınıf (Arachnida) olması. Her biri farklı özelliklere sahip olabiliyor.

Örümcekler, yaygınlık sırasına göre 8, 6,4 ve 2 gözlü olabildiği gibi; gözsüz de olabilirler. Özellikle mağara yaşamına uyum göstermiş türlerde gözlerin köreldiği görülebilir.

Kaynaklar

  1. Biology of Spiders
Devamını Göster
Puan Ver
0
Puan Ver
55
Samet Beşik
Robot gibi sadece çekirdek tarafından biyolojik olarak yönetilen bir canlımıdır yoksa bizim gibi bilinçli veya en azından tepki verebilen bir canlımıdır?
Puan Ver
0
Puan Ver
525
Erkin Yıldırım
Taksonomiye giriş niteliğinde bir kitap veyahut yayın önerisi yapabilirmisiniz?
Puan Ver
0
Puan Ver
6k
Tarık Sonmez
Dolly genetik ikizin meme hücresini çekirdeğini alıp üreme hücresinin çekirdeği yerine koyup tekrar aynı koyunun rahmine koymak varken meden 3 koyun kullandılar?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir kişiye herhangi bir şey öğretemezsiniz. Yalnızca o kişinin o şeyi kendisinin keşfetmesini sağlayabilirsiniz.”
Galileo Galilei
Geri Bildirim Gönder