Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Genel Biyoloji & Genetik

Yaşamın ve biyoçeşitliliğin bütün özelliklerine, özellikle de genetik özelliklerine yönelik sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
Teşekkür
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Sol elimi çoğu işte kullanan bir insan olarak çoğu zaman neden solak olduğumu sorgulamışımdır. Peki solaklık neden var olmuştur ve neden toplumdaki solak sayısı azdır.
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Muhammed Musab Akdağ , Öğrenci,Okur,Bilim Sever

Beyin Yanallaşması Teorisi

Günümüzde var olan ve sınanan en güçlü teorilerden biri, hemen her zaman doğru olduğu anlaşıldığı üzere evrim ekonomisi ilkeleri dahilinde, en düşük enerji sarfiyatının sağlanacağı beyin-organ konfigürasyonunun evrimleştiğini ileri sürmektedir. Beyindeki bu asimetri ve yanallaşmanın sebebi, evrimsel sürecin her zaman enerji sarfiyatını minimum düzeye indirme eğilimidir. Daha doğru bir ifadeyle, bu sarfiyatı en az düzeye indirebilen bireyler avantajlı olacak ve bu da, nesiller içerisinde bu tür bir düşük sarfiyat durumunu destekleyecektir.

İşte tam olarak bu sebeple, az önce değindiğimiz üzere, beynin bazı bölgeleri spesifik işleri yapacak şekilde özelleşmiştir. Yapılan araştırmalar, en çok enerji sarf eden iki bilişsel aktivitenin dil ve motor faaliyetler (el-ayak kullanımı) olduğunu göstermektedir. Yani bu ikili, enerji sarfiyatı açısından da bir arada karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca dilin temel bölgesi olan Broca Bölgesi'nin neredeyse her zaman sol yarımkürede oluştuğu bilinmektedir. Yani dilimizi, sol beynimiz kontrol eder. İşte savunulan teoriye göre, en düşük enerji sarfiyatına ulaşmanın yolu, en yüksek enerji sarfiyatına sebep olan işlevlerin tek bir beyin bölgesinde, ortak olarak yürütülmesinden yanadır.

Dolayısıyla dilin genellikle sol beyin yarıküresinde odaklanmış olması, el kullanımının da genellikle sol beyin tarafından kontrol edilmesine neden olmaktadır. Ayrıca beynimizin sol yarımküresi vücudumuzun sağ yanını, sağ yarımküresi vücudumuzun sol yanını kontrol ettiğinden, el-ayak fonksiyonlarının sol beyinde öbeklenmesi, vücudun sağ yanının baskın kullanımına, dolayısıyla sağlaklığın artmasına neden olmaktadır.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
25
Yagmur Yegin
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Lütfen acil
Cevap

YouTube'da biraz araştırma yaparsanız bu tip soruların nasıl çözüleceği ile ilgili açıklamalı videolar bulabilirsiniz. Ben linke bir tanesini ekliyorum. Dikkatlice izleyiniz.

_______________________

0
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
65
İlbey Elibol
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
bunun özellikle fakirlikten gelen birşey olduğunu düşünüyorum .Lütfen cevap verilirken neden kısa boylu oldukları yüzde olarak verilsin .
Reklamı Kapat
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
İnsanlar daha fazla gelişirler miydi? daha uzun, daha zeki olurlar mıydı?
86K
Alperen Yılmaz
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Balık hariç çünkü zaten su'da yaşıyor.
185
Holy Carmen
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
düşüncelerinizi yazar mısınız
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Hayır, her mikroorganizma plastiği besin olarak kullanamaz ama bunu yapan bazı mikroorganizmalar var elbette.

Örneğin, Ideonella sakaiensis; polietilen tereftalatın (PET) ester bağlarını PETaz enzimi sayesinde parçalayan bir bakteri türüdür.

Pestalotiopsis microspora da poliüretanı parçalayıp sindirebilen bir mantar türüdür.

Wikipedia'ya göre bilinen 14 farklı tür var. Bunlar yalnızca ikisi.

101 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
120
Hasan Baltık
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Amino asitlerden glikojen sentezlenirken önce glukoz elde edilmesi gerektiğinin farkındayım ama bu esnada amino asitlerden azot hangi tepkime ve enzimlerle uzaklaştırılıyor ve radikal gruba ne oluyor?
25
Fatih Çakmak
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
DNA 'ya veri depolanmaya başlandı geleceğin tohum aşamasındaki teknoloji bu dilin alfabesi A(Adenin) G(guanin) S(sitozin) ve T(timin) dir. Bu dilin Latin veya herhangi bir alfabedeki karşılığı?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes dahidir. Ancak eğer bir balığın zekasını, ağaca tırmanma yeteneğine göre sınayacak olursanız hayatını aptal olduğunu düşünerek geçirir.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku