Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ne yazık ki ülkemizde (ve Dünya'da) bol sayıda "kendini hekim zanneden hasta" bulunmaktadır. Bu kişiler sadece hasta olmakla kalmazlar, kendilerini "hekim" olarak da görürler. İşin tuhaf tarafıysa, kendi gözlerinde hekimin bildiği her şeyi bilmelerine rağmen, yine de hastaneye gidip bir hekime görünürler... Elbette demiyoruz ki her hekim hastalarına olağanüstü bir hizmet sunmaktadır. Hayır. Gerek "performans sistemi" gibi rekabet-odaklı anlayışın hüküm sürmesi, gerekse de mesleğin özünde bulunan zorluklardan ötürü hekimlerin ara ara yılabilmesi, kimi zamansa şahsi problemlerin mesleğe yansımasından doğan sorunlar, hekimlerimiz hastaların beklediği "robot standartlarında" çalışamamaktadırlar. Ancak "hasta-hekim ilişkisi" dahilinde herkes kendi rolünü oynayacak olursa, birçok işin çok daha hızlı ve etkili çözüleceğini düşünüyoruz.

Bu sorunun en yaygın olarak görüldüğü konu, halk üzerinde adeta kitlesel bir "plasebo etkisi" olan "serum takma" olayıdır. Serumun kendisinin söz konusu sorunla (bu görselde bazıları sıralanmıştır) alakası olmayabilir - ve çoğu zaman yoktur da... Ancak o serumun "takılma" olayı, kişiyi iyileştirici bir dokunuşa mı sahiptir nedir, bazı hastalar her dertlerinin devasının seruma bağlanmak olduğunu düşünürler.

Hastanelerde en yaygın olarak kullanılan serum tipi, görselde de izah edildiği gibi %0.9 oranında (serumun litresi başına 9 gram) tuz içerikli olan "tuzlu sudur". Buna "izotonik salin" veya "fizyolojik salin" gibi isimler veriliyor olması, onun sihirli bir iyileştirici olduğu anlamına gelmez. Tek amacı, kan içerisindeki sıvı-elektrolit dengesine katkı sağlamaktır. 1 litre serumun içeriği şudur:

%0.9 tuz (Litre başına 154 milimol sodyum (Na) ve 154 milimol klor (Cl))

%99.1 su

Dolayısıyla bir dahaki sefere bırakın da vücudunuza tuzlu su verip vermemek gerektiğine hekim karar versin.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/02/2020 17:08:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4374

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karşılıksız sevgi, insanlığın en asil özelliğidir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder