Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Türkiye'nin futbol fanatizminden ötürü en meşhur hayvanlarından birisi "sarı kanarya" olarak bilinen Serinus flaviventris türüdür. Sarı kanaryalar, Passeriformes takımı olarak bilinen ve tanımlanmış tüm kuşların yarısından fazlasını barındıran takımın içerisindeki ispinozlar (Fringillidae) ailesindendir. Dünya'nın her köşesinde yetiştiriliyor olsa da, vahşi olarak özellikle Güney Afrika'nın batı ve ortasında bulunur. Aslen yaşam alanı yarı-kurak çöllerdir ve aynı zamanda dağlarda ve vadilerdeki makiler içerisinde yaşarlar. Bitki örtüsü üzerine yoğun ve sıkı yuvalar inşa ederler.

Ortalamada 13 santimetre civarında bir uzunluğa sahip olan bu türün erkekleri sapsarı bir vücuttan koyu çizgili sarı renge kadar değişen bir aralıkta bulunabilir. Dişilerin üst vücutları gri-kahverengidir, siyah kanatları vardır ve kanatların içinde sarı tüyler bulunur. Yavrular daha çok dişileri andırır; ancak erkeklerde büyüdükçe renkler değişir. 

Sarı kanarya çok yaygın bir şekilde tohum tüketir. Türün soyu tehdit altında değildir.

 

Kaynak: Yellow Canary

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder