Rusya, Plüton ve Bangladeş

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Gezegenimizi hayali sınırlara bölmeye başladığımızdan beri binlerce ülke var oldu ve yok oldu; gelecekte de var olup yok olacak. Bunlardan en irilerinden bir tanesi, resmi adı Rusya Federasyonu olan ve "Rusya" olarak bilinen ülkedir. Rusya Avrupa'da Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Belarus ile, Asya'da ise Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşuluğa sahiptir. Japonya ile Okhotsk Denizi üzerinde, ABD ile Bering Boğazı üzerinde, Kanada ile de Arktik Adaları civarında deniz sınırlarını paylaşır.

Şu anda yüz ölçümü, Kırım sayılmayacak olursa, 17.098.242 kilometre karedir ve bu yüz ölçümüyle Dünya'daki en büyük ülkedir. Bu yüzey alanının %13 civarının sulardan oluştuğu bilinmektedir. Yüzey alanı, Antarktika sayılmayacak olursa, tüm Dünya'daki karaların 8'de 1'ini kaplar. Bu yüz ölçümüyle Rusya, Güneş Sistemi içerisindeki cüce gezegenlerden birisi olan Plüton'un tamamından daha geniş yüzey alanına sahip olmaktadır. Plüton'un yüzey alanı 16.550.000 kilometre kare civarındadır.

Her ne kadar bu devasa yüzey alanıyla bir zamanlar "gezegen" olarak kabul edilen bir gök cisminden bile büyük olsa da, bu toprak parçası üzerinde barınan insan sayısı o kadar da göz kamaştırıcı değildir. Şu anda Rusya'nın nüfusu 2014 tahminlerine göre, Kırım ve Sivastopol sayılmazsa, 143.800.000 civarındadır. Yani kilometre kareye düşen insan sayısı 8.4 civarındadır. Bu popülasyon büyüklüğüyle Rusya, Dünya'daki en kalabalık 9. ülke olmaktadır.

Bu sayılar, Dünya'nın en küçük ülkelerinden birisi ile kıyaslandığında, zıtlık yüze çarpmaktadır. Resmi adı "Bangladeş Halk Cumhuriyeti" olan ve "Bangladeş" olarak bilinen ülke, 147.570 kilometre karelik yüz ölçümüyle Dünya'nın 94. ülkesidir. 2013 tahminlerine göre ülkede 150.039.000 kişi yaşamaktadır. Yani kilometre kare başına 1033.5 insan düşmektedir. 

Bir diğer deyişle Rusya, Bengladeş'ten yüz ölçümü bakımından 115.8 kat büyük olmasına rağmen, Bengladeş'in nüfusu Rusya'nın nüfusuyla hemen hemen aynıdır, hatta ondan daha kalabalıktır!

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Russia
  2. Bangladesh
  3. Universe Today

Uranyum ve Çıktıkları...

Maymun Liderlerinin ve Takipçilerinin ''Özelleşmiş'' Beyinleri Var!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim