Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Biyonik dış iskelet takımlarını düşündüğünüzde, akla sık sık geleceksel yüksek teknolojili süper askerlerin görüntüleri gelir. Bu yazın bilim kurgu filmi Yarının Sınırında’daki Tom Cruise’u düşünün, veya Aliens’teki Ripley’in kraliçe xenomorph ile kapışmasını. Dünya çapındaki ordular silahlandırılmış dışiskeletleri tasarlamakla elbette gelecekteki orduları için ilgilenirken, güçlendirilmiş dışiskeletler aslında şimdi çok daha hayırsever bir iş yapıyor: hastaları iyileştirme.

Ekso Bionics tarafından üretilen tam vücut Ekso takımlarının arkasındaki fikir işte bu. Aslen DARPA için askerlerin ağır yükleri taşımasına yardım etmek amacıyla geliştirilmiş Ekso Bionic’in takımları nihayet felç, travmatik beyin hasarı ve omurilik hasarı kurbanlarının tekrar ayağa kalkmasına yardım etmek üzere yeniden kullanıldı. Şimdi ülke çapındaki iyileştirme muayenehaleri şirketin elektronik dışiskeletlerini bacak zayıflığına sahip hastaların yürümeyi yeniden öğrenmesine yardım etmek amacıyla kullanmaya başladı.

Bir beden doktorunun yardımıyla hastalar hem bacaklarını biyonik takımın kayışlarına hem de sert bir desteği bellerinin çevresine bağlıyorlar. Kollarındaki iki koltuk değneğiyle hastalar oturur bir halden ayağa kalkıyorlar – ve sonra hazır olur olmaz yürümeye başlıyorlar. Takımdaki ağırlık algılayıcıları, kullanıcı ağırlığını ileri verdiğini zaman bunu hissediyor ve aleti bir adım atmak üzere harekete geçiriyor.

Ekso Bionics’in kurucusu ve başkanı Nathan Harding’e göre, dışiskelet hastaları bir yaralanmadan sonra mümkün olduğunca kısa sürede hareket ettirmek için tasarlandı ve bu sayede iyileşme hızını artırmada devasa bir fark yaratabilir. Harding, Popular Science’a şöyle diyor: 

"Cihazımız hakkında gerçekten heyecan verici şey hastaların kalkabilmesi genelde ilk dönemde iki veya üç bin adım atmasıdı. Ve bu sayede gerçekten erkenden etkisi olmaya başlıyor.“

Biyonik takım ayrıca değişken yardım adı verilen bir şey ile övünüyor, bu şey hastaların aşamalı olarak kendi kuvvetlerini mümkün olduğunca fazla şekilde makineye vermelerini sağlıyor. Bu ayrıca yürüyüş eğitimi için ilave fayda sağlıyor ve hastaların iyileşmeye başladıklarında kendilerini gitgide daha fazla adamalarına imkan veriyor.

Şimdilik Ekso Bionics takımlarını muayenehane ve iyileştirme pazarlarına uygun hale getirmeye odaklandı, bu yüzden şimdilik şahıslar tarafından satın alınabilen bir ürün değil. Dahası, dışiskeletin kişisel bir hareketlilik aleti olarak kullanılabilmeden önce aşması gereken mesafeler var, çünkü hala kullanıma hazır olmak için kişisel bir eğitmenin yardımını gerektiriyor. Fakat Harding bağımsızlık üzerinde çalıştıklarını söylüyor. 

“Düşmek ve güvenlik üzerine yoğunlaşıyoruz. Ve düşmelere gelince üç alana bakıyoruz: düşmekten kaçınma, düşmeyi hafifletme ve sonra düşmeyi düzeltme. Tabii ki en önemlisi düşmekten kaçınma, ve şu anda bunun üzerinde birçok çalışmamız var, acil durum manevraları veya denge teknikleri olabilirler, bunlar gibi şeyler.”

O zamana kadar hastalar takımlardan büyük fayda görüyor. Ve Jason Geisner gibi belden aşağısı felçli hastalar için Ekso takımıyla çalışmak ona ayakta durmanın ve kendi iki ayağı üzerinde yürümenin nasıl bir his olduğunu hatırlattı.

“Yaralanmadan önce bana bağışlanan tüm bu şeyler tekrar yürüdüğüm zaman çok anlamlı hale geldi” diyor Geisner. “Buna tekrar sahip olduğunuz zaman özlediğinizi hemen anlamanız gibi bir şeydi. Eskiden olduğu gibi normale döndüğünüzde, bu size sadece daha fazlasının bulunduğunu hatırlatıyor.”

 

Not: Bu yazı PopSci adresinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/09/2019 00:25:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4593

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Suçlu birini elden kaçırmak, masum birini mahkum etmekten yeğdir.”
Voltaire
Geri Bildirim Gönder